Wnętrza wypełnione designerskimi meblami potrafią zachwycić wyszukanymi formami i niebanalnymi aranżacjami. Jednak prawdziwi koneserzy wiedzą, że nawet najnowocześniejsze, markowe meble nie nadadzą wnętrzom takiego stylu, elegancji i piękna jak klasyczne meble antyczne. Poniżej kilka wskazówek, jak urządzić wnętrza w stylu klasycznym, w których zakochają się bez pamięci zarówno domownicy, jak i goście.
1. Klasyczne, czyli ponadczasowe
Przez styl klasyczny rozumiemy aranżacje, które nawiązują do minionych epok. W bardziej dosłownym znaczeniu tego terminu, w urządzaniu wnętrz klasycznych powinniśmy się kierować harmonią i symetrią, wybierać meble o prostych formach, nawiązujących do klasycyzmu. Niezależnie od tego czy swobodnie podejdziemy do stylu klasycznego, bazując na antykach z różnych epok, czy będziemy chcieli stworzyć czyste, klasyczne wnętrza, pamiętajmy mieszkanie to nie muzeum. Dokładne odwzorowywanie danej epoki we własnym domu zwykle wygląda sztucznie.
2. Naturalne materiały
Klasyka i tanie, złej jakości materiały absolutnie nie idą w parze. Jeśli chcemy urządzić klasyczne, ponadczasowe wnętrza, korzystajmy z naturalnych materiałów: drewna, marmuru, skóry, kamienia, szkła. Materiały wysokiej jakości oraz meble antyczne nadadzą wnętrzom wysublimowanego luksusu i elegancji.
3. Mniej znaczy lepiej
Klasyczne wnętrza zachwycają bogactwem i dekoracyjnością, ale aby nie sprawiały wrażenia przeładowanych czy wręcz ogarniętych chaosem, musimy znaleźć złoty środek w dawkowaniu dekoracji. Jeśli nasze meble są wyjątkowo ozdobne pozłacane, o niespokojnej linii, bogato rzeźbione powinny być jedynym mocnym akcentem pomieszczenia. Drewniany parkiet w towarzystwie jasno-szarych, białych lub kawowych ścian to idealna baza dla dekoracyjnych mebli antycznych. Antyki o prostych formach z powodzeniem można zestawić z pięknym, perskim dywanem, wzorzystą tapetą o motywach roślinnych czy sztukaterią.
4. Szczegół ma znaczenie
Wnętrza klasyczne to nie tylko gustowne, drogie meble antyczne i oprawa w postaci wykończenia wnętrz doskonałymi jakościowo materiałami. Wnętrza klasyczne to też detale: piękna zastawa porcelanowa wyeksponowana w przeszklonej serwantce, lustro antyczne witające gości w hallu, wreszcie łazienka z mosiężnymi kurkami, której centrum to wolnostojąca wanna.
5. Harmonia przede wszystkim
Decydując się na aranżację mieszkania czy domu w stylu klasycznym powinniśmy wykazać się konsekwencją: klasyczny powinien być nie tylko salon czy jadalnia, ale wszystkie pokoje. Współczesne aranżacje nie muszą wbrew funkcjonalności trzymać się zasad symetrii i równowagi, ale warto w miarę możliwości uwzględniać te zasady, aby utrzymać w pomieszczeniach poczucie ładu i harmonii.
6. Ponadczasowy nie znaczy starodawny
Wybierając klasyczną aranżację wnętrz wcale nie musimy, a nawet nie powinniśmy, sprawiać wrażenie, że chcemy się przenieść w czasie. Ciemne, bogato zdobione, solidne, masywne i drogie antyki wspaniale wpompowują się w jasne, przestronne wnętrza, wykończone drewnem czy szkłem. Jeśli zdecydujemy się na dekoracyjne ozdoby dawkujmy je rozsądnie, tak by w pomieszczeniach można było złapać oddech. Ciemne tapety w połączeniu z z mięsistymi zasłonami w intensywnym kolorze, a do tego ogromne, ciężkie, wpadające w głęboki brąz meble antyczne, zaaranżowane w niewielkich pomieszczeniach nie stworzą atmosfery przytulności i luksusu, a jedynie przytłoczą mieszkańców.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024