Ludzie kochają stare przedmioty. Inspirując się stylem klasycznym, tworzą eleganckie wnętrza, gdzie pierwsze skrzypce grają stylowe antyki. Aranżują mieszkania w szalonym stylu glamour, w którym luksus ociera się o kicz, a główną ozdobą są meble antyczne. Z nostalgią i nutką sentymentalizmu urządzają domu w stylu dworkowym, shabby chic. Jest jednak jeden styl zupełnie wyjątkowy, który bawi się starymi antykami w awangardowy sposób. Zestawia nowoczesne meble ze starą walizką dziadka, porcelanę z Ćmielowa ustawia na stole z lat 60., a wokół współczesnego stołu ustawia antyczne krzesła. Z humorem, bez nadęcia. Jaki to styl? Vintage!

stolik

Trochę historii

Prawdziwa moda na vintage zapanowała w XIX wieku. Wtedy to właśnie odkryto, że niektóre rzeczy, chociaż stare, są ponadczasowo piękne. Następnie vintage powróciło w wielkim stylu w XXI wieku dzięki projektantom mody, co następnie przechwycili projektanci wnętrz. Współcześnie vintage wspaniale łączy się z minimalizmem czy surowym stylem industrialnym.

pexels-photo

Oldschoolowy vintage

W stylu vintage zwykle dominują meble z lat 50. i 60., nie brakuje także mebli kupionych za gorsze na targach staroci czy wiekowych rzeczy wygrzebanych na strychach, o trudnym do zidentyfikowania pochodzeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w aranżacji w stylu vintage wykorzystać także prawdziwe antyki i zestawiać je z nowoczesnymi meblami. Wszystko co zostało wykonane 25 lat temu i później jest uznane za vintage.

W stylu vintage nie ma żadnych jasnych zasad. Możemy urządzać wnętrza, stylizując nowe meble na stare, przerabiać starocie i nadawać im nowocześniejszego charakteru, łączyć prawdziwe antyki z nowinkami ze świata sztuki użytkowej lub robić wszystko po trochu.

vintage-music-business-shop

Wzory, kolory i materiały w stylu vintage

Wnętrza vintage są ciepłe i jasne. Barwy właściwe dla vintage to biele, brązy czy zgniłe zielenie. W niektórych wnętrzach stylizowanych na vintage pojawiają się pastelowe kolory, a także żywe, soczyste akcenty np. w postaci intensywnych żółci, niebieskości, pomarańczy. Vintage to też bogactwo wzorów. Można zobaczyć je na ścianach, w postaci tapet o wzorach z motywami geometrycznymi lub retro, na wzorzystych dywanach czy nowych obiciach starych mebli. Popularne są także grochy czy motywy pop-art. Typowe materiały dla vintage to drewno, żelazo, bawełna, skóra, a także nowoczesne materiały takie jak plastik.

vintage-old-film

Dla szaleńców z pasją

Vintage jest egalitarny: wnętrza w tym stylu mogą urządzać zarówno ludzie posiadający duże możliwości finansowe, jak i osoby, które nie mogą pozwolić sobie na duże wydatki. Kluczem do dobrej stylizacji jest wyobraźnia, a nie zasobność portfela, bowiem drogie antyki mogą stać tu na równi ze starą lodówką przemalowaną i przerobioną na ekstrawagancką szafkę. Unikatowa porcelana będzie dobrze komponowała się z naszym rękodziełem w postaci serwetek robionych na szydełku, a drogi fotel Ludwik uwydatni swoje atuty na nieotynkowanej, pomalowanej na biało ścianie z odsłoniętą cegłą.

light-vintage-plant-morning

Vintage to styl dla indywidualistów, którzy nie boją się ekstrawaganckich połączeń: zestawiania starego z nowym; rzeczy unikatowych i wyjątkowych, takich jak antyki, ze starociami wygrzebanymi na strychu. Styl vintage to zabawa konwencjami, kolorami, wzorami, rzeczami, a także poszukiwanie perełek, które będą kolejną ozdobą wnętrz vintage. To też styl dla ludzi, którzy szukają swoich korzeni, nie wstydzą się mówić, że stare rodzinne pamiątki mają dla nich dużą wartość, ale potrafią zaaranżować je w zabawny sposób.