Mają prawdziwie królewski rodowód, bowiem ich pierwowzorem są średniowieczne trony. Wówczas trudno było nazwać je wygodnymi – twarde, wykonane z kamienia, metalu czy drewna, o monumentalnych kształtach, pełniły jedynie funkcje reprezentacyjne. Dzisiaj przez wielu uznawane są za ulubione meble w domu – antyczne fotele. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

fotel_tronfot. fotel – tron

Wygodniejszy brat krzesła

Fotel to bliski „krewniak” krzesła, ma jednak niżej osadzone siedzisko (zwykle na wysokości ok. 40 cm), jest szerszy i wyposażony w podłokietniki. Wyróżnia go też tapicerowanie, zwykle obejmuje ono cały fotel: od siedziska, przez oparcie, do podłokietników. Dzięki swojej konstrukcji fotele uznawane są za wygodniejsze od krzesła.

Trochę historii

Pierwsze wersje foteli – trony biskupie, książęce czy królewskie, pojawiły się już w średniowieczu i miały tylko jedną funkcję: reprezentacyjną. Antyczne fotele tworzone z myślą o wygodzie pojawiły się dopiero w epoce renesansu, a prawdziwy rozkwit ich form nastąpił w baroku. Wtedy to fotele zyskały bardziej finezyjne kształty zaplecków (proste lub łukowate), podłokietników (zabudowane lub nie), a także zaskakiwały bogactwem zdobień. Każda epoka przynosiła zmiany w stylistyce foteli, ale prawdziwa rewolucja dla tego rodzaju mebla miała miejsce dopiero w XIX wieku, w Biedermeierze. Wówczas po raz pierwszy zastosowano tapicerkę sprężynową, dzięki której siedziska foteli stały się dużo wygodniejsze i miękkie.

fotele_neorokokofot. fotele w stylu neorokoko

Zmienny jak fotel

Po przeistoczeniu się z reprezentacyjnego, ale boleśnie niewygodnego tronu, fotel stał się wygodniejszą alternatywą dla ław, zydli, taboretów czy krzeseł. Nie każdy rodzaj fotela był jednak przeznaczony do rozsiadania się. Oprócz przeznaczonych do relaksu foteli salonowych, powstały także wersje jadalniane czy gabinetowe. Antyczne fotele dzielą się także na rodzaje, takie jak:

Berżera

To typ głębokiego fotela, który wyróżniał się głębokim, odchylonym do tyłu oparciem i tapicerką obejmującą także podłokietniki. Berżery cieszyły się największą popularnością w okresie Ludwika XV i Ludwika XVI.

berżera

fot. berżera

Markiza

Typ podwójnego fotela. Kształtem przypominał rozszerzoną berżerę.

Coiffeuse

Niski fotel kobiecy, używany do toalety. Pojawił się we Francji w I poł. XVIII wieku.

Szezlong

Podłużny fotel, który pozwalał na zajmowanie pozycji półleżącej. Największą popularność zdobył w okresie rokoko.

szezlong

Fot. Szezlong

Antyczna perełka

Antyczne fotele to wyjątkowo wdzięczne sprzęty. Można kupować je w komplecie, wraz z innymi antykami z danego stylu, albo swobodnie komponować pojedyncze egzemplarze w dowolnych aranżacjach. Antyczne fotele sprawdzą się np. we wnętrzach eklektycznych, shabby chic, glamour, retro. Łatwo też dostosować je do współczesnych aranżacji, np. za sprawą zmiany tapicerki na nowoczesne printy.

fotel_renesansowy

fot. fotel w stylu neorenesansowym