Wyobraźmy sobie wnętrze urządzone w stylu vintage. We wszystkich pomieszczeniach królują piękne meble z lat 50. i 60. – stare lampy, fotele, stoły, krzesła. Gdzieniegdzie widzimy prawdziwe antyki w postaci zegarów, porcelany czy pojedynczych egzemplarzy mebli. Tłem wyposażenia są tapety we wzory retro oraz drewniane parkiety. Całości dopełniają starocie: radia na pokrętło, rower w stylu vintage, wiklinowe kosze. Wnętrza są klasycznie piękne, chociaż nie pozbawione nutki ekstrawagancji – za sprawą eklektycznych mebli, ewentualnie akcentów kolorystycznych. Przechadzając się po mieszkaniu, czujemy klimat minionych lat, a przekraczając próg łazienki… czar pryska. Naszym oczom ukazuje się nowoczesna armatura, minimalistyczne półki z połyskujących płyt i płytki z modnej kolekcji. Teraz wyobraźmy sobie piękne wnętrze w stylu klasycznym, które jest klasyczne tylko do progu łazienki. Czy tak musi być? Nie!
Trudne warunki łazienkowe
Żaden mebel nie wytrzyma długo w towarzystwie wiecznej wilgoci, zmiennej temperatury lub co gorsza – porastającego ściany grzyba. Na szczęście coraz więcej właścicieli mieszkań stosuje skuteczną wentylację (czasem połączoną także z rekuperacją) i odpowiednio ogrzewa łazienkę – dla zdrowia i komfortu mieszkańców, a także po to, by przez długie lata cieszyć się piękną łazienką. Jednak nawet w idealnie odremontowanym pokoju kąpielowym, meble powinny charakteryzować się wysoką odpornością na wilgoć i środki chemiczne. Z tego względu wciąż istnieje silne przekonanie, że drewno to materiał absolutnie nienadający się do łazienki. Niesłusznie, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, by przez wiele lat cieszyć się drewnianymi meblami w tym wymagającym pomieszczeniu. Poznajmy je:
1. Wybierz odpowiedni gatunek drewna
Drewo, które wybieramy do łazienki, powinno mieć jak najniższy współczynnik skurczu, czyli być maksymalnie odporne na wypaczanie. Gatunki dobrze znoszące wilgoć to dąb, buk i modrzew. Jednak najlepiej dostosowane do wilgotnego, gorącego klimatu, który przecież w pewnym stopniu panuje w łazience, są gatunki egzotyczne (można o tym przeczytać więcej w artykule o stylu kolonialnym – TUTAJ).
2. Zastosuj odpowiedni impregnat zabezpieczający drewno
Zabezpieczenie przed wilgocią to za mało – dobry impregnat powinien chronić drewno także przed grzybami i sinizną. Co ważne: pokrywamy nim meble i antyki z każdej strony, a jeśli przed postawieniem w łazience przechodzą gruntowną renowację, impregnatem powinna zostać pokryta każda część: także od wewnętrznej strony. Blaty kilkukrotnie pokrywamy olejem. Meble łazienkowe muszą „oddychać”, dlatego nie malujemy ich preparatami tworzącymi nieprzepuszczalne powłoki, np. lakierami.
3. Pielęgnuj meble
Nie dopuszczaj do sytuacji, w której woda „stoi” na meblach godzinami. Nie stosuj do czyszczenia silnych środków czyszczących, zamiast tego używaj miękkiej szmatki zwilżonej wodą.
Antyki w łazience tylko dla kreatywnych
Wiemy już, że stosowanie drewnianych mebli w łazience jest możliwe. Jednak nie sposób znaleźć stare meble czy antyki, które są przeznaczone do wyposażenia łazienek. To my musimy zaadaptować dany mebel do pokoju kąpielowego. Lustro w barokowej oprawie lub fikuśną komodę na wysokich nogach – przeznaczoną na ręczniki, możemy od razu po zaimpregnowaniu wstawić do łazienki.
Szafkę pod umywalkę można wyczarować np. z antycznej komody. Do przeróbek doskonale nadają się zniszczone i wybrakowane antyki, które z naszą pomocą mogą stać się prawdziwymi, łazienkowymi perełkami.
Stylowa łazienka niejeden może przybrać styl
Drewniane meble potrzebują odpowiedniej oprawy, by stworzyć wnętrze w duchu minionych dekad, a nawet wieków. W końcu inaczej będziemy urządzali łazienkę vintage, inaczej w stylu klasycznym czy rustykalnym, a jeszcze inaczej glamour lub w stylu kolonialnym. Do dyspozycji mamy kafle i tapety stylizowane na retro, marmurowe czy drewniane wykończenia. Ważna jest także odpowiednia armatura: porcelanowa, metalowa, pozłacana, z klasycznymi kurkami. Dobrym pomysłem jest wstawienie do łazienki wolnostojącej wanny, np. na nogach-lwich łapach. Tylko nasza wyobraźnia ogranicza aranżacje łazienki. Nie odbierajmy sobie szansy na stylowe i pasujące do reszty domu wnętrze.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024