W błędzie są osoby, które uważają, że aby kolekcjonować antyki, trzeba mieć zasobny portfel. Tyle i tylko tyle. Fakty są takie, że piękne, antyczne meble można kupić w bardzo rozsądnych cenach, warto jednak kierować się przy tym kilkoma ważnymi zasadami. O to one:
1. Kupuj na chłodno
Antyki potrafią skraść serca zarówno prawdziwym koneserom, jak i osobom, które pierwszy raz stykają się z tymi dziełami sztuki meblarskiej. Zanim jednak wyruszysz na podbój sklepów z antykami i pchlich targów, odpowiedz sobie na kilka pytań: przedmiotu z jakiej epoki szukasz? Z jakiego materiału? jakich rozmiarów? Nie sztuka bowiem zakupić drogocenny przedmiot za zawrotną cenę. Prawdziwe wyzwanie to taką perełkę, kupioną pod wpływem emocji, dopasować do reszty mebli, szczególnie jeśli nasze mieszkanie całe urządzone jest w eleganckim i oszczędnym Art Deco, a my zakupiliśmy akurat wyjątkowo pięknego i ogromnego Ludwika. Kolekcjonowanie mebli wymaga wyczucia estetyki, wiedzy z zakresu epok, stylów, aranżacji wnętrz, w przeciwnym razie uczynimy ze swojego mieszkania bądź domu kiczowate muzeum.
Fot. Serwantka w stylu empire, stan bardzo dobry, do kupienia TUTAJ
2. Uważaj na wyjątkowe okazje
Nawet wytrawi kolekcjonerzy miewają czasem problem z rozróżnieniem prawdziwych antyków od doskonałych podróbek. Jeśli nie czujesz się jeszcze ekspertem w dziedzinie antycznych mebli, przed zakupieniem przedmiotów z niezaufanego źródła, poproś o pomoc znawcę. Natomiast jeśli koniecznie chcesz kupować antyki sam, wybieraj meble sygnowane lub kupuj antyki w renomowanych sklepach.
Fot. Francuski kredens
3. Nadążaj za duchem czasu
Zakup antyków kojarzy Ci się z odwiedzaniem zakurzonych antykwariatów albo polowaniem na skarby na pchlim targu? Słusznie, tak też można kupować stare meble. Jednak świat poszedł do przodu i teraz przedmioty o ponad 100-letniej historii możesz zamawiać siedząc w wygodnym fotelu, przed komputerem w sklepach internetowych. Co zyskujesz? Wygodę, duży wybór, a często także bardzo atrakcyjne ceny i darmową dostawę. Co więcej: złowienie prawdziwej okazji online może sprawić dokładnie taką samą satysfakcję, jak wypatrzenie atrakcyjnego starocia na targu. Pamiętaj robiąc zakupu online, również musisz uważać na podróbki. Najlepiej dokonuj zakupów w zaufanych sklepach internetowych albo na stronach domów aukcyjnych.
4. Mebel do renowacji, to nie zawsze dobra okazja
Znalazłeś autentyczny mebel ze swojej ulubionej epoki, i to w rewelacyjnej cenie. To nic, że jest do renowacji, w końcu i tak oszczędzasz, kupując go za przysłowiowe grosze! Niestety, bardzo możliwe, że Twój entuzjazm jest bezpodstawny, bowiem koszt profesjonalnej renowacji może przewyższać cenę zakupionego antyku. Zanim zdecydujesz się na zakup wybrakowanego przedmiotu, skonsultuj ten pomysł z zaufanym renowatorem on podpowie Ci, czy pomysł faktycznie jest opłacalny.
Z drugiej strony, jeśli potrafisz ocenić wartość mebla przed i po renowacji, w dodatku znasz fachowców, którzy wykonują takie usługi na najwyższym poziomie (czyli używają technik właściwych dla przedmiotu z danej epoki), faktycznie możesz mówić o okazji.
5. Mebel po renowacji to też nie zawsze dobra okazja
Niestety, jeśli ktoś sprzedaje pozornie idealnie odrestaurowany mebel, w bardzo niskiej cenie, są tylko dwie możliwości:
a) sprzedawca nie zna się na antykach, ale dziwnym zbiegiem okoliczności posiada bardzo drogocenny przedmiot niestety to raczej mało prawdopodobna opcja
b) sprzedawca ma antyk po renowacji amatorskiej, ewentualnie mebel kombinowany, czyli złożony z kilku różnych antyków w tych obydwu wariantach przedmiot traci na wartości rynkowej.
Fot. Komoda z ok. 1880 roku po profesjonalnej renowacji
Dlatego uważaj na antyki po renowacji, ponieważ jeśli te wcześniej wpadły w łapy niesolidnego fachowca, szkody w nich wyrządzone, mogą być już nieodwracalne. Oczywiście warto kupować meble po renowacji, ale w renomowanym sklepie z antykami.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024