Czym jest krzesło, każdy widzi. Przecież to jeden z mebli o najdłuższej historii w dziejach meblarstwa. I właśnie ze względu na tę długą i barwną historię, dzisiaj weźmiemy antyczne krzesła pod lupę.
Dlaczego wiek XVII ma znaczenie?
Opowieść o historii krzeseł nieprzypadkowo zaczynamy od epoki baroku, bowiem to właśnie w wieku XVII antyczne krzesła stają się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Wcześniej pełniły głównie funkcję reprezentacyjną. Nurty, które wówczas panowały, to kolejno: Ludwik XIII oraz Ludwik XIV we Francji i styl jakubiański oraz Wiliam & Mery w Anglii. I chociaż wieku XVII nie można zaliczyć do spokojnego okresu w historii Europy, ówcześni możni pragnęli otaczać się przedmiotami luksusowymi. Potrzeba ta wpłynęła na formę krzeseł, których podstawowa konstrukcja (znana nam do dzisiaj) powstała właśnie w tamtym okresie.
Fot. Krzesło w stylu Ludwika XIII, źródło zdjęcia: pinterest.com
Czym wyróżniały się antyczne krzesła z XVII wieku?
Mimo, że od XVII wieku forma krzeseł pozostaje niemal niezmienna, na szczęście współczesne krzesła są dużo wygodniejsze od tych produkowanych niemal pięć stuleci temu. Co prawda ówczesne krzesła wyróżniają się wyjątkową trwałością (wszak wiele z nich przetrwało kilkaset lat) i masywnością, co z kolei przekłada się na imponujący wygląd i … wyjątkowo niski komfort użytkowania.
W porównaniu do krzeseł z epoki renesansu, konstrukcja krzeseł barokowych była dużo bardziej wyrafinowana. Antyczne krzesła epoki baroku nie posiadały dolnej ramy. Dolne stężenia ewoluowały, przybierając ostatecznie kształt litery „H” lub „X”, tym samym siedzący mógł swobodniej układać nogi. Zmieniło się też oparcie krzesła – zyskało kształt bogato zdobionej ramy.
Fot. Krzesło w stylu Ludwika XIII, dolne stężenia w kształcie litery „H” i toczonymi elementami, źródło zdjęcia: pinterest.com
Poszczególne elementy konstrukcji krzeseł miały przekrój kwadratowy lub, modny wówczas, toczony. Francuskie krzesła wyróżniały się pełną tapicerką, a także stopniowym eliminowaniem linii krzywych – krzesła z okresu Ludwika XIV niemal nie posiadały obłych kształtów. Antyczne krzesła angielskie często posiadały dolne stężenie w kształcie litery „X” oraz ażurowe oparcia. Krzesła hiszpańskie, za sprawą obicia ze skóry, były dość komfortowe. W XVII wieku modna stała się także tzw. hiszpańska stopa, czyli rzeźbienie nóg w kształcie pędzla.
Fot. Krzesło w stylu angielskiego baroku, źródło zdjęcia: pinterest.com
Dlaczego wiek XVII ma znaczenie?
W wieku XVII antyczne krzesła zyskały wreszcie status mebla zaliczanego do podstawowego wyposażenia wnętrz. Wcześniej były przede wszystkim elementem reprezentacyjnym. Ich konstrukcja zyskała nowocześniejszy charakter – wszak pozostała w niemal niezmiennej formie do dzisiaj. Ówczesnym krzesłom na pewno nie można odmówić kunsztownych zdobień, pięknego wyglądu, jednak siedzenie na nich niestety nie było zbyt komfortowe,
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024