Świat antyków jest bardzo zróżnicowany: zachwyca swoim bogactwem zdobień, form, kształtów czy konstrukcji, a także zaskakuje stylistyką uzależnioną nie tylko od konkretnej epoki czy nurtu, ale także od miejsca, gdzie dany antyk powstał. Chcąc przybliżyć zagadnienia związane z meblami antycznymi, dwukrotnie opisywaliśmy funkcje czy budowę (Nie)znanych antyków. W poniższym artykule odpowiemy na pytania: czym różnią się wybrane antyki?

Czym różni się serwantka od witryny

Zarówno antyczne witryny, jak i serwantki służyły do ekspozycji porcelany, szkła czy srebra. Różnica między nimi jest widoczna w stopniu zabudowy mebla. Witryna często posiada zabudowaną podstawę i tylko frontowa ściana (drzwiczki) są oszklone. Z kolei serwantka jest oszklona z 3 stron, a jej tylna ściana to zazwyczaj lustro.

serwantka

Fot. Po lewej antyczna serwantka , po prawej witryna typu kątnik

Czym różni się sofa od kanapy

Sofa w swojej konstrukcji przypomina wydłużony, niski fotel. Antyk ten był inspirowany Bliskim Wschodem i starożytnym Rzymem oraz Grecją. Kanapa to natomiast mebel, którego pierwowzorem była skrzynia. Sofy traktujemy jako jeden z rodzajów kanapy.

kanapa

Fot. Po prawej sofa w stylu neorokoko, po prawej kanapa antyk

Czym różni się sekretera od kabinetu

Sekretera to wielofunkcyjny mebel przyścienny, z wysuwaną płytą do pisania, składający się z podstawy i nadbudowy. Kabinet to mebel skrzyniowy z wieloma skrytkami, służący do przechowywania kosztowności. Pierwotnie układano go na komodzie czy podstawce. Z czasem ewoluował, przybierając dwuczęściową konstrukcję: podstawę i kabinet właściwy. Niektóre kabinety zamykane są drzwiczkami, inne odchylaną płytą do pisania.

sekretera

Fot. Po prawej antyczna sekretera, po prawej rzeźbiony kabinet

Czym różni się bufet od kredensu?

Bufet to rodzaj przyściennego kredensu, typowy dla epoki średniowiecza. Składał się z podstawy w formie stołu lub otwartej szafki i nadbudowy, którą tworzyły półki ustawione schodkowo. W renesansie antyk ten został wyparty przez kredensy, które przybrały kształt zamkniętych, bogato zdobionych skrzyni. Z czasem kredens ewoluował w mebel o wyglądzie znanym nam dzisiaj, czyli przybrał formę podstawy zamykanej szafki, z często oszkloną nadbudową.

kredens

Fot. Kredens w stylu myśliwskim

Czym różni się cassone od cassapanca?

Cassone i cassapance to rodzaje skrzyń, które powstały we Włoszech, w epoce renesansu, Cechują je wyjątkowo bogate zdobienia: rzeźbienia i inkrustacje. Cassone, nazywana także skrzynią posagową, służyła do przechowywania odzieży i biżuterii, czasem też pełniła funkcję mebla do siedzenia i jak sugeruje nazwa, była popularnym prezentem ślubnym. Cassapanca powstała na bazie cassone i nazywana jest skrzynią podnosistą, czyli rodzajem drewnianej kanapy, której podstawę stanowiła skrzynia. Cassapanca była wyposażona w oparcie i podłokietniki, przymocowane pod kątem prostym.

skrzynie

Fot. Po lewej cassone, po prawej cassapanca

Czym różni się lichtarz od kandelabru?

Lichtarz to świecznik (podstawka) na jedną świece. Kandelabr to świecznik dwu- lub wieloramienny. W zależności od okresu w historii dziejów meblarstwa, modne były kandelabry dwuramienne (wiek XVII), trójramienne (wiek XVIII) lub kilkunastu ramienne (wiek XIX).

swiecnziki

Fot. Po prawej stronie lichtarz, czyli świecznik na jedną świece, po prawej kandelabr