Historia antyków sięga epoki neolitu. Wtedy to powstawały pierwsze meble. Od tego czasu powstało wiele rodzajów mebli, następnie ich odmian, rewolucje dokonywały się w ich zdobnictwie i rozmiarze, zmieniającej się modzie podlegały także rodzaje materiałów, których używano do produkcji, zmieniała się nawet sama rola mebli: w jednych okresach była nią głównie funkcja reprezentacyjna, w innych komfort i wygoda użytkowników. Jednak historia antyków wcale nie dobiegła końca: trwa do dzisiaj i wyraża się w tym, jak wiele jest sposobów na interpretację antycznych mebli we współczesnych wnętrzach. Jak to się robi w Belgii i Holandii? W stylu flamandzkim!

amsterdam-1089646_1280

Trochę historii

Styl flamandzki rozkwit w epoce baroku i rozwijał się na ziemiach dzisiejszej Belgii. Wpłynął na niego gotyk i renesans, klasycyzm i włoski barok, a także rokoko. Ta mieszanka inspiracji, wielkich epok i ważnych nurtów zrodziła styl, który mocno odznaczył się szczególnie w malarstwie i architekturze. W okresie baroku mocno rozwijało się również snycerstwo. bruges-801053_1280

Naturalnie eleganckie

Na pierwszy rzut oka styl flamandzki przypomina nieco skandynawski: dominują w nim jasne kolory: beże i biele, z elementami złota i brązu, chociaż w nowych wnętrzach pojawiają się również czarne akcenty. Styl flamandzki to też naturalne i szlachetne materiały: drewno, kamień, len. Aranżując wnętrza w tym duchu, należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, a także dobierać przedmioty i elementy wykończenia tak, aby ostateczny efekt był ponadczasowo piękny i stylowy. Na tym podobieństwa się kończą. O ile styl skandynawski jest raczej minimalistyczny, to styl flamandzki stawia na elegancję i wysmakowany eklektyzm, harmonijnie łącząc przepych i bogactwo francuskiego rokoko, z inspiracjami gotykiem, a także elementami rustykalnymi.

2741dfb51c5a8ec048435b133d22f7ca

Źródło zdjęcia: pinterest.com

Antyki w stylu flamandzkim

Styl flamandzki szczególnie ukochał sobie francuskie antyki, a najbardziej pasują do niego lekkie, subtelne i finezyjne meble w nurcie rokoko. Bardzo często maluje się je na biało i przeciera. Ludwiki zestawia się z prostymi antykami w stylu rustykalnym, albo z nowoczesnymi, minimalistycznymi meblami. Dodatki w stylu flamandzkim są oszczędne, a kiedy już się pojawiają, cechuje je przepych i bogactwo – to kryształowe żyrandole, lustra oprawione w złote lub srebrne ramy czy mosiężne lampy.

c03dce98f24ef691793c6b6b5bc997ac

Fot. Antyczne fotele w stylu Ludwik Filip

Duch stylu flamandzkiego

Akcenty patyny, neutralne kolory, duże okna – nieprzesłonięte zasłonami i firanami, najlepiej w stylu gotyckim, rozmyte kontrasty mebli w naturalnym kolorze drewna, okraszone stylowymi ozdobami, sprawiają że wnętrza w stylu flamandzkim są kwintesencją niewymuszonej, ponadczasowej elegancji. Zestawienia ludwików z prostymi, wiejskimi meblami, bogato zdobionych dodatków z zupełnie neutralnym, pozbawionym wzorów i kolorów wykończeniem, przygasza pałacowy przepych, uspokaja wnętrze, czyniąc je przyjaznym i pięknym miejscem do życia.