Często nasze wnętrza urządzamy w bardzo przemyślany sposób: misternie dobieramy poszczególne meble i antyki, dekoracje, kolory, tak by całość tworzyła spójny styl i wpisywała się w nasz charakter. Skoro nasze wnętrza „mają dusze”, warto podkreślać ją także w czasie świąt. Jak dobrać świąteczne dekoracje do stylu dworkowego, angielskiego i skandynawskiego?
Jabłka na choince, czyli styl dworkowy
To ukochany styl wielu Polaków. Stawia na przytulność, eksponuje pamiątki rodzinne, łączy w sobie inspiracje szlacheckiej elegancji z wiejską prostotą i bezpretensjonalnością. Antyki pasujące do stylu szlacheckiego mają różnorodny rodowód, ale bardzo często przewijają się w nim Biedermeiery. Ozdoby świąteczne, które wpiszą się w klimat stylu dworkowego, powinny oczywiście nawiązywać do polskich tradycji.
Co ciekawe choinka stała się częścią naszej tradycji dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a zwyczaj ten przywędrował do nas z Niemiec. Wcześniej zamiast choinki, polskie domy przyozdabiano gałęziami z drzew iglastych, które podwieszano pod sufitem.
Zarówno żywe drzewko sosny lub świerku, jak i gałązki będą doskonałą świąteczną ozdobą współczesnego dworku. Można udekorować je szyszkami, jabłkami, orzechami, ciasteczkami, piernikami, cukierkami lub ręcznie wykonanymi ozdobami ze słomy, bibuły lub papieru – łańcuchami, dzwoneczkami czy wizerunkami aniołków. Dawniej tworzeniem ozdób na choinkę zajmowały się dzieci.
Wśród dekoracji bożonarodzeniowych typowych dla dworku bardzo ważna jest gwiazda betlejemska, którą umieszczamy naszczycie drzewka, a także światełka – najlepiej w postaci świeczek. Szklane bombki, współcześnie tak popularne, są modne stosunkowo od niedawna i nie będą pasowały do typowych, staropolskich, prostych i jednocześnie wdzięcznych dekoracji. Jeśli nie możemy się mimo to oprzeć urokowi szklanych bombek, postawmy na egzemplarze unikatowe – ręcznie malowane.
Świąteczne kartki na ścianach w stylu angielskim
Styl angielski, podobnie jak polski, jest bardzo przytulny. Zwykle aranżowany jest w taki sposób, jakby mieszkała w nim wielopokoleniowa rodzina. Antyki w stylu angielskim bywają łączone ze współczesnymi meblami, tworząc eklektyczne, czasem odrobinę ekscentryczne wnętrza, które cechują się wygodą i nutką niewymuszonej elegancji. Do ciepłego stylu angielskiego idealnie pasują bożonarodzeniowe ozdoby – koniecznie w dużych ilościach.
We wnętrzach w stylu angielskim świątecznych akcentów nigdy nie za wiele – z tego względu dekoracje nie ograniczają się do drzewka bożonarodzeniowego, ale obficie ozdabiają całe mieszkania, a nawet ogrody. Typowymi ozdobami angielskimi są łańcuchy, a także niezliczone ilości kartek z życzeniami powieszonych na sznurku – mocowanym na ścianach. Typowe formy ozdób świątecznych w brytyjskich domach to mikołaje, prezenty, renifery, lampki czy skarpety przyczepione do kominków.
Kreatywne ozdoby w stylu skandynawskim
W stylu skandynawskim kluczową rolę odgrywają: prostota, funkcjonalność i bliskość z naturą. Dlatego wnętrza w tym stylu są jasne, wygodne i wyposażone w dość oszczędny sposób: w nowoczesne meble z naturalnych materiałów, ale też antyki i liczne starocie – często dodatkowo postarzane.
Świąteczne dekoracje powinny wpisywać się w skandynawski minimalizm. Ponieważ ten styl stawia na ekologie, najlepiej jeśli świąteczne ozdoby zostaną wykonane własnoręcznie, z materiału „z odzysku”. Mogą to być skrawki tektury, drucików, deseczek, patyków, wstążeczek, które tworząc nieoczywiste ozdoby, nawiązujące do bożonarodzeniowych symboli.
W stylu skandynawskim warto wykorzystać również świece: jako dekoracje stołów czy mebli. Najlepiej białe, w neutralnej, skromnej oprawie.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024