Trudno wyobrazić sobie, że współczesne meble i bibeloty będą cieszyć swoim wyglądem i funkcjonalnością pokolenia naszych wnuków czy prawnuków, podobnie jak dzisiaj cieszą nas antyki odziedziczone po przodkach czy zakupione w sklepach dla koneserów. Przedmioty antyczne znane nam dzisiaj, zachwycają nie tylko kunsztownym wykonaniem, ale też szlachetnymi materiałami, których użyto do ich stworzenia oraz niebywałą solidnością. Nie oznacza to oczywiście, że antyki nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wręcz przeciwnie naturalne materiały, z których je wykonywano, są tak samo trwałe, jak i wymagające. Jak zatem dbać o antyki?
1. Antyki wykończone skórą
Skóra to szlachetny i drogi materiał, który może wykańczać np. antyczne fotele. Teoretycznie jest trwała, ale wymaga systematycznych zabiegów konserwujących. Aby na długie lata zachowała estetyczny wygląd, konieczne jest jej natłuszczanie przynajmniej dwa razy w roku. Można do tego stosować np. krem stearynowy. W przeciwnym wypadku skóra wysycha, matowieje, a w konsekwencji pęka.
Fot. Antyczny fotel rogowy do biurka
Równie ważne jak natłuszczanie, jest także usuwanie zabrudzeń z powierzchni skóry. Plamy czy widoczne zabrudzenia usuwamy natychmiast. Ponadto skórzaną tapicerkę należy jak najczęściej przecierać miękką ściereczką, aby kurz i inne zabrudzenia nie wniknęły w jej głąb. Do czyszczenia najlepiej używać bawełnianej szmatki, przy trudniejszych zabrudzeniach można ją lekko zwilżyć i ewentualnie użyć niewielkiej ilości mydła. Czyszcząc skórę należy absolutnie unikać nadmiernej ilości wody czy detergentów, gdyż te ostatnie mogą ją bezpowrotnie zniszczyć.
2. Srebrna zastawa
Srebrną zastawę należy trzymać w suchym miejscu. Najlepiej wszystkie sztućce owijać w delikatną bibułkę i przechowywać w specjalnych pudełkach.
Srebrnej zastawy można używać normalnie podczas jedzenia, lepiej wówczas unikać jednak spożywania pewnych produktów (np. jajek), które powodują powstawanie czarnych przebarwień na srebrze. Zdecydowanie nie powinno się używać srebrnych sztućców do spożywania produktów kwaśnych i z dodatkiem octu, bowiem powodują one śniedzenie srebrna.
Po posiłku srebrne sztućce należy jak najszybciej umyć ręcznie, osuszyć i wypolerować. Nie powinno się używać do tego żadnych detergentów. Brudne, zaśniedziałe czy zmatowiałe elementy zastawy można namoczyć w wodzie z octem albo sokiem z cytryny, następnie opłukać w wodzie i wypolerować miękką szmatką.
3. Antyczny zegar
Antyczne zegary są wrażliwe na wszelkie drgania, dlatego powinniśmy unikać mocowania ich na ścianach gipsowych, działowych, czy w pobliżu drzwi. Zegary bufetowe dobrze osadzić na filcowych podkładkach, aby zminimalizować ryzyko zarysowań.
Fot. Zegar antyczny
Samodzielne ingerowanie w mechanizmy zegara to nienajlepszy pomysł, ale jeśli oddamy go do naprawy w ręce prawdziwego fachowca-zegarmistrza, antyk będzie wymagał konserwacji dopiero po kilku latach.
Antyczne zegary wymagają systematycznego czyszczenia obudowy. Nie używamy do tego żadnych detergentów, a jedynie delikatnej, miękkiej szmatki. Obudowy drewniane należy także konserwować, dobierając środki odpowiednie do wykończenia drewna (inne do politury, inne do drewna pokrytego lakierem).
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024