Powszechnie znane oblicze stylu angielskiego tworzą pastelowe kolory, eklektyczne antyki, przytulne wnętrza, kwiatowe wzory, romantyczny klimat, rodzinne pamiątki. Mniej mówi się o innym wymiarze stylu angielskiego: męskim i z bezpretensjonalną nutą elegancji. Jak go stworzyć?

Antyki w stylu angielskim to

Styl angielski w wariancie męskich ma klubowy charakter. Tworzą go raczej ciemne wnętrza, często wykończone boazerią, masywne antyki, skórzane kanapy najlepiej Chesterfield. To własnie te ostatnie są szczególnie charakterystyczne we wnętrzach w duchu angielskim wyróżniają się pikowaną skórą, szerokimi bokami i rozłożystym kształtem. Kanapy i fotele Chesterfield są szalenie wygodne i stylowe, dlatego na rynku dostępne jest wiele wariancji na ich temat: od klasycznych, skórzanych, po kolorowe oraz pluszowe.

Antyki pasujące do angielskie wnętrza gentlemana, są stworzone w duchu klasycystycznym. Powinny być wykonane ze szlachetnego mahoniu czy dębu i mieć ciemny odcień.

Fot. Kanapa w stylu Chesterfield

Fot. Kanapa w stylu Chestelfield

Męski styl angielski pasuje do

Pomieszczenie, które idealnie pasuje do aranżacji w stylu angielskim, to gabinet, czyli miejsce, gdzie mężczyzna może popracować z dala od domowego zgiełku, prowadzić spotkania biznesowe czy po prostu odpocząć przy ulubionej lekturze. Jak urządzić taki gabinet, aby był funkcjonalny i jednocześnie stylowy? Klucz, według którego powinniśmy dobierać antyki to: wygoda, klasyczne formy oraz elegancja.

biurkoFot. Antyczne biurko

Styl angielski jest przede wszystkim rodzinny, dlatego zawsze jest w nim miejsce na eksponowanie rodzinnych pamiątek oraz na stare meble, które darzone są sentymentem czy wygodne rozwiązania. Tym samym przesadny luksus zupełnie z nim nie koresponduje. Gabinet, ze względu na swoją reprezentacyjną funkcję, powinien mieć oczywiście elegancki charakter. Stad pojawiają się w nim masywne, klasycyzujące antyki, symetryczny układ, a w pomieszczeniu dominują ciemne, poważne kolory, ale bez przesadnych zdobień czy złoceń.

figurka z brązu

Fot. Figurka z brązu wizerunek psów doskonale wpisuje się w styl angielski

Antyki, które muszą znaleźć się w gabinecie, to duże biurko z szerokim pulpitem, wygodny fotel, antyczna biblioteczka. Warto też wyposażyć pokój w komplet skórzanych foteli lub kanapę, najlepiej Chesterfield, a także stolik. Eklektyzm, nawet w poważnym gabinecie, jest jak najbardziej akceptowalny. Dodatki wpisujące się we wnętrze angielskie to lampy: stojące, na biurko, które nadadzą pomieszczeniu klimatu. Można pokusić się też dekoracje, np. obraz lub figurkę przedstawiające motywy myśliwskie, globus czy lunetę o ile te odzwierciedlają zainteresowania mężczyzny lub są rodzinnymi pamiątkami.

Styl angielski to styl dla

Styl angielski jest specyficzny. Nie ma w nim przesadnego nadęcia, a wygoda jest ważniejsza od walorów estetycznych. Warto pamiętać, że Anglicy cenieni są ze względu na swoje poczucie humoru, a także tendencje do lekkiego ekscentryzmu, co często ma odzwierciedlenie w ich wnętrzach. W domu w stylu angielskim nikogo nie dziwi zestawianie pozornie nie pasujących do siebie mebli, pamiątek czy odrobina humoru przemycona w detalach. W gabinecie także jest miejsce na takie zabiegi: jeśli właściciel gabinetu szczególnie upodobał sobie jakiś fotel po dziadkach zdecydowanie powinien umieścić go w swoim pokoju. Nawet jeśli ten element nie odzwierciedla idei elegancji i dobrego smaku. Pan domu ma swojego ukochanego pupila? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zawiesił jego portret w pięknej, złotej ramie nad biurkiem. Nieco ponury, antyczny gabinet, zyska dzięki temu zawadiacki akcent. Tym samym styl angielski jest idealny dla osób, które mają dystans do siebie i poczucie humoru, kochają meble z duszą (nie tylko antyki, ale też przedmioty odziedziczone po bliskich) oraz pragną wnętrz rodzinnych, ale nie wpadających w przesadnie sentymentalny klimat.

pexels-photo-62471