Sypialnia nie jest wprawdzie najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu, ale to miejsce szczególne i intymne. Właściwie zaaranżowana jest sprzymierzeńcem zdrowego snu, relaksu, a tyn samym miejscem, gdzie powinniśmy czuć się wyjątkowo dobrze. Jak wprowadzić do niej antyki i jaki styl wybrać, aby sypialnia wpisywała się w nasze potrzeby estetyczne oraz była funkcjonalna? Zacznijmy od dwóch kontrastowych propozycji: sypialni glamour i skandynawskiej:
Olśniewająca sypialnia w stylu glamour
Sypialnia w stylu glamour ma pałacowy charakter i czaruje bogactwem dekoracji. Decydując się na taką aranżację, powinniśmy skupić się na dodatkach. Najważniejsze z nich to lustro w ozdobnej ramie, kryształowe lub szklane żyrandole oraz lampy, które nadadzą sypialni blasku i stworzą wyjątkowy nastrój. Na ścianach mile widziane są szykowne tapety, np. w pasy bądź roślinne wzory.
Fot. Zabytkowy żyrandol
Najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście wygodne łóżko. W stylu glamour powinno być nie tylko komfortowe, ale także ogromne i bardzo ozdobne. Wezgłowie może być wzbogacone wygodnym, pikowanym zagłówkiem. Inną opcją jest metalowa rama z finezyjnymi okuciami. Sypialnie warto uzupełnić o toaletkę i tapicerowane krzesło, idealnie sprawdzą się w tej roli antyki w stylu Ludwika Filipa.
Fot. Antyczna toaletka
Styl glamour, chociaż onieśmiela swoim przepychem, nie powinien zbyt dosłownie naśladować pałacowych wnętrz. Drogie i antyczne dekoracje warto przełamać współczesnymi, designerskimi meblami, np. dywanem we współczesne wzory, rzeźbą w jaskrawym kolorze albo krzesłem stylizowanym na ludwika, ale wykonanym z plastiku. Więcej o stylu glamour można przeczytać w artykule Antyki w szalonej odsłonie styl glamour.
Uwaga: Styl glamour słynie z intensywnych, kontrastowych kolorów: czerni, czerwieni, złota, szarości, bieli. Dla higieny naszego snu, w sypialni glamour dobrze jest zrezygnować z rozpraszających, krzykliwych zestawień kolorystycznych i wyciszyć sypialnie spokojniejszymi barwami.
Dla kogo: Idealnie sprawdzi się we wnętrzach osób uwielbiających luksus i przepych oraz tych, którym zależy na sypialni zmysłowej oraz nastrojowej. To nie jest propozycja dla skromnych i powściągliwych.
Prosta i naturalna sypialnia skandynawska
Styl skandynawski cechuje się licznymi odwołaniami do przyrody, a także harmonijnym łączeniem staroci z designerskimi elementami. We wnętrzach urządzonych w tym duchu odnajdziemy naturalne materiały: drewno, kamień, szkło, wiklinę, len, wełnę. Ogólna kolorystyka wnętrz to neutralne, naturalne barwy: brązy, biele, szarości, a także błękity i zielenie. Ważną rolę odgrywają także ręcznie wykonane (albo naprawione) przedmioty: zarówno ozdobny, jak i meble. Dodatkowo, jakby od niechcenia, gdzieniegdzie ustawione są przedmioty współczesnych projektantów: najrzęsiściej minimalistyczne oraz bardzo nowoczesne. Mimo tego pozornego miszmaszu, styl skandynawski jest spójny i bardzo uniwersalny.
Fot. Elegancki fotel
W sypialni urządzanej w tym stylu nie może zabraknąć ciepłych pledów rzuconych na łóżko, miękkich dywaników, naturalnych ozdób, a także czarujących staroci. Samo łóżko może być proste, drewniane czy metalowe, ale kluczowy jest wygodny materac, bowiem styl ten mocno akcentuje znaczenie funkcjonalności i wygody. Antyki doskonale wpisujące się w aranżacje skandynawskie to np. pobielane, drewniane komody, czy wygodne fotele z rozłożystym oparciem. Sprawdzą się też tutaj minimalistyczne, zabudowane szafy, albo wręcz przeciwnie: mocowane belki albo metalowe konstrukcje, będące ramami dla wieszaków. Więcej o stylu skandynawskim można przeczytać w artykule: Antyki w mroźnej Skandynawii.
Uwaga: Sypialnia w stylu skandynawskim jest wygodna, jasna i naturalna, a to zdecydowanie pozytywnie wpływa na jakość snu i odpoczynku.
Dla kogo: Styl skandynawski jest doskonały dla osób lubiących kontakt z naturą, jasne i przestrzenne wnętrza oraz spokój. Pokochają go także wszyscy Ci, którzy nie mogą się zdecydować czy wolą: antyki z duszą, designerskie przedmioty czy ręcznie wykonane meble i dodatki, bowiem w stylu skandynawskim jest miejsce na każda z tych opcji.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024