W poprzednim artykule podjęliśmy temat powstania stylu dworkowego i odpowiedzieliśmy na pytanie: co wpłynęło na jego ostateczny kształt. Dzisiaj przedstawimy 5 powodów, dla których niemal wszyscy go kochamy i chętnie inspirujemy się nim także w XXI wieku:

poland-966780_1280

1. Polska tradycja

Wzorem dla stylu dworkowego są szlacheckie dwory polskie – kojarzące się ze złotym wiekiem Polski. Nic dziwnego, że współcześnie lubimy wracać do tego najpiękniejszego w dziejach naszej historii okresu. Na przełomie wieku XIX i XX wieku dworek polski stał się symbolem stylu narodowego, wyrażającego takie wartości jak rodzina czy przywiązanie do polskiej tradycji.

summer-845468_1280

2. Ponadczasowa estetyka

Dworki z czterospadowym dachem, alkierzami, pięknym kolumnowym gankiem, koniecznie otynkowane na biało, urzekające symetrią i nawiązaniami do form klasycznych, cieszą się uznaniem kolejnych pokoleń Polaków. Ta ponadczasowa estetyka nie tylko szczyci się niesłabnącą popularnością, ale także wpisuje się w krajobraz polskiej wsi oraz podmiejskich dzielnic.manor-house-629799_1280

Wnętrza w dworkach są urządzane w duchu eklektyzmu, dlatego współcześnie bez trudu można zagospodarować w nich miejsce zarówno na nowoczesne sprzęty, rodzinne pamiątki, jak i na drogocenne antyki. Wykończenie powinno być bezpretensjonalne, swojskie, ale z wyraźną nutą elegancji.

3. Uniwersalność

Wspomniany wcześniej eklektyczny charakter dworków umożliwia spory wybór aranżacji wnętrz. Miłośnicy broni (białej, palnej), myśliwskich trofeów czy polskich Sarmatów, z powodzeniem mogą nadać dworkowi bardziej szlachecki charakter. Osoby, które kochają polską wieś, powinny postawić na styl rustykalny i wykorzystać ludowe motywy w dekoracji. Jeśli ktoś nie może zdecydować się czy bardziej lubi popularne w Polsce Biedermeiery, solidne meble angielskie czy antyki neorenesansowe, przy odrobinie fantazji i rozwiniętym zmyśle estetycznym, może te wszystkie style wprowadzić do dworkowych wnętrz.

eat-in-kitchen-907611_1280

4. Rodzinne wnętrza

Stylowi dworkowemu można oczywiście nadać luksusowy charakter, ale jako archetyp polskiej architektury, odwołuje się on przede wszystkim do takich wartości jak rodzina i polska tradycja. Tym samym wnętrza urządzane są z myślą o upodobaniach domowników – z uwzględnieniem ich hobby.

biblioteka w stylu renesansowym

Fot. Biblioteka neorenesansowa

Bibliofile mogą zaaranżować w domu pokój łączący w sobie pojemną bibliotekę wraz z gabinetem, muzycy zagospodarować w salonie miejsce na pianino czy inne instrumenty, pasjonaci tzw. handmadu (czyli np. tradycyjnego haftowania) wydzielić przestrzeń do pracy – wspomagając się np. wiekowymi antykami, aspirujący pisarze czy malarze przygotować azyl do pracy twórczej, kolekcjonerzy (numizmatycy, wielbiciele porcelany, antyków czy innych przedmiotów) ozdobić dom swoimi zdobyczami. Wszystko to będzie się wpisywało w filozofię stylu dworkowego, w którym sztucznie, reprezentacyjne aranżacje, mające budzić podziw gości na wystawnych przyjęciach, ustępują miejsca przestrzeni nastawionej na domowników.

the-museum-1111341_640

5. Styl idealny dla koneserów antyków

Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce do życia dla miłośnika antyków od domu stylizowanego na dwór szlachecki? Nie dość, że pomieści on wszystkie rodzinne meble z duszą, to jeszcze znajdzie się w nim miejsce na dostojne antyki. Dodatkowo eklektyzm stylu umożliwia ogromną swobodę w doborze przedmiotów!

Biedermeier

Fot. Komplet salonowy w stylu Biedermeier