Polacy są od lat zakochani w skandynawskim minimalizmie. Dla wielu osób to synonim nowoczesności i dobrego smaku. Trendy te wspierają duże sklepy sieciowe, oferujące, jakżeby inaczej – meble w stylu skandynawskim. Jednak moda zmienną jest, dlatego coraz chętniej wyciągamy ze strychów lub piwnic stare meble, czy nabywamy antyki. Te ostatnie nie tylko podkreślają status społeczny, ale także wyrażają przywiązanie do rodziny, tradycji, a nawet kraju – co ma coraz większe znaczenie w globalnym świecie, gdzie wciąż brakuje nam czasu choćby na pielęgnowanie więzi. Jak wiele trendów, ten również przybył do nas z Zachodu. Co, jednak jeśli nasze mieszkanie zaaranżowaliśmy we współczesnym, minimalistycznym, skandynawskim czy industrialnym stylu i zwyczajnie nie możemy podporządkować całego mieszkania antykom?
W poniższym artykule przedstawimy 5 antyków, które z powodzeniem można zaaranżować w nowoczesnych wnętrzach.
1. Antyki do siedzenia
To bardzo uniwersalne i stosunkowo proste do zaaranżowania antyki. Jeśli posiadamy kilka krzeseł „nie do pary”, możemy wykorzystać je w nowoczesnej jadalni, gdzie będą nonszalancko przełamywać surowy minimalizm. Wcześniej warto nadać im motyw wspólny, np. przez pomalowanie ich na ten sam kolor.
Pojedynczy antyczny fotel, wraz z kącikiem na książki (np. w formie zabudowanego w ścianie regału), stworzy idealne miejsce do zatapiania się w ulubionych lekturach.
Fot. Antyczne krzesła
2. Wielofunkcyjne i piękne komody
Na rynku dostępne są antyki neorenesansowe, angielskie, biedermeierowe, art deco i wiele innych, dlatego z łatwością wybierzemy egzemplarz, który będzie doskonałym dopełnieniem aranżacji naszego mieszkania i dodatkowo będzie w pełni funkcjonalnym meblem. Do minimalistycznego salonu pasuje bogato zdobiona komoda – pełniąca funkcję dekoracyjną oraz stanowiąca praktyczne wyposażenie tego pokoju. Jeśli zdecydujemy się na przedmiot cechujący się wyjątkowym przepychem w zdobieniach, powinien on stanowić jedyny taki element w salonie. Prostsze, klasyczne komody można „postarzyć”, a nawet w całości pomalować (np. na biało), dzięki czemu wpiszą się w styl skandynawski, rustykalny czy shabby chic.
Fot. Komoda rogowa
Antyczne komody to stylowe sprzęty do przechowywania najróżniejszych drobiazgów: od bielizny, po zastawę, produkty spożywcze, kosmetyki, przez elektronikę, dlatego pasują nie tylko do salonu, jadalni czy sypialni, ale też do przedpokoju czy nawet łazienki.
3. Antyczne biurka
Zwykle są solidne i duże, a tym samym wygodnie się przy nich pracuje. Zaaranżowane w jasnym, przestronnym gabinecie, stworzą ciekawy kontrast. Ich charakter nada gabinetowi powagi – potrzebnej w pracy wymagającej wzmożonej koncentracji.
Fot. Antyczne biurko
4. Dzieła sztuki
Nostalgiczne pejzaże czy przykuwające uwagę portrety nadadzą surowym, minimalistycznym wnętrzom aury tajemniczości i nieuchwytnej głębi. Warto ozdobić nimi nie tylko pokój dzienny czy jadalnie, ale też np. sypialnie.
Fot. Obraz – pejzaż
5. Lustra
Rozświetlają i powiększają wnętrza, nadają pomieszczeniom szyku, a dodatkowo – te w wersji antycznej – stanowią wyjątkowy element dekoracyjny. Modnym rozwiązaniem jest powieszenie kilku różnych luster obok siebie.
Fot. Antyczne lustro
Umiejętnie zaaranżowane antyki tworzą wnętrza z charakterem – eklektyczne, nawiązujące do przeszłości, stylowe. Tym samym antyki śmiało można wprowadzać do nowoczesnych wnętrz, gdzie będą nie tylko elementami dekoracyjnymi, ale w pełni funkcjonalnymi meblami.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024