W poniższym artykule przedstawimy technikę, która pozwala nadać starociom szlachetności. Technika ta polega na… postarzaniu mebli.

Gdy patrzymy na stare meble, nasz wzrok przyciągają niedoskonałości: pęknięcia przecinające powierzchnie, przetarcia farb, misternie wykonane, kruche rzeźbienia, które uległy zniszczeniu. Te świadectwa upływu czasu często przywodzą na myśl pytania o dawnych użytkowników mebli, o ich przeszłość. Czujemy sentyment do mebli odziedziczonych po przodkach. Czasem zastanawiają nas losy właścicieli antyków, które zdobyliśmy na pchlich targach czy odkryliśmy na śmietniku. Lubimy myśleć, że starocie mają duszę. Fascynuje nas to, że stare przedmioty służyły kilku pokoleniom i przetrwały różne zawirowania, a także niejedno ludzkie życie.

Nic dziwnego, że sporo miłośników antyków pragnie podkreślać, a nawet wręcz eksponować trudną historię swoich skarbów.

Jedną z technik, która pozwala wydobyć z mebli ślady jakie zostawił na nich bieg czasu, jest technika postarzania mebli. Mogą ją również stosować posiadacze stosunkowo nowych mebli, którzy chcą nieco „oszukać” czas.

doorknob-371406_1280

ABC postarzania mebli

Technika postarzania polega na nakładaniu kilku warstw farby na powierzchnię mebla, a następnie ścieraniu lub polerowaniu. Powierzchnię przecieramy do momentu ukazania się dolnych warstw farby lub naturalnego drewna. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie mebla kilkukrotnie – używając do tego dwóch lub więcej kolorów farb. Po zdarciu wierzchnich powłok na różnych głębokościach, na powierzchni mebla przebiją się inne odcienie farby.

Idealne meble do postarzania

Postarzać można zarówno meble stare, jak i nowe. Najlepszy efekt uzyskamy postarzając stylowe antyki. Z postarzaniem zbyt prostych, nieeleganckich mebli należy być ostrożnym, ponieważ może okazać się, że postarzanie nie nada im szlachetności, a wręcz przeciwnie – będą wyglądały na zaniedbane i obskurne.

Postarzanie mebli krok po kroku

Dzięki technice postarzania możemy uzyskać efekt farby popękanej ze starości. W celu uzyskania takiego wrażenia, wykonaj następujące czynności:

  1. Oczyść mebel (papierem ściernym lub szlifierką). Zagruntuj. Pomaluj zwykłą farbą emulsyjną.
  2. Poczekaj aż emulsja wyschnie. Następnie pomaluj powierzchnię mebla lakierem olejnym.
  3. Poczekaj aż lakier wyschnie. Pomaluj powierzchnię farbą emulsyjną – zrób to możliwie szybko.
  4. Po wyschnięciu ostatniej warstwy, zetrzyj ją, aż uzyskasz efekt zniszczonej powierzchni.

brush-89004_1280

Uwaga: Jeśli w procesie postarzania mebli wykorzystujemy pastelowe barwy, na koniec możemy rozprowadzić na powierzchni mebla rozwodnioną, brązową farbę. Dzięki temu antyki uzyskają bardziej naturalny odcień.

W przypadku postarzania takich przedmiotów jak krzesła antyczne, nie zapominajmy o tym, że tapicerka również musi być stylizowana na postarzałą, w przeciwnym razie uzyskamy nienaturalny efekt.

Efekt końcowy

Odpowiednio dobrane kolory farb mogą nadać meblom szlachetnego, gustownego charakteru. Technika postarzania sprawia, że nasze antyki zyskają niepowtarzalny, unikalny wygląd.

kaboompics.com_Pansies & lantern

Postarzałe meble pasują do stylu vintage oraz shabby chic. Ten ostatni w dużym skrócie polega na malowaniu starych mebli lub mebli stylizowanych na stare jasnymi, pastelowymi farbami, a następnie przecieraniu powierzchni mebla. W ten sposób dolne warstwy farby są widoczne na powierzchni przedmiotów, sprawiając że wyglądają one na postarzałe.