Gięte meble nazywane są największym wynalazkiem XIX wieku. Świat po raz pierwszy ujrzał je w 1851 roku w Londynie – na światowej „Wielkiej Wystawie”, ale historia tego sukcesu była kręta i kosztowała wynalazcę – Michaela Thoneta, wiele pracy, determinacji oraz wyrzeczeń.

krzeslaThoneta

Fot. Krzesła Thoneta (źródło: Wikipedia)

Jak Thonet osiągnął swój sukces?

Michael Thonet, syn stolarza, nie poszedł w ślady ojca. Wybrał zawód stolarza. Po odbyciu stażu w stolarni, otworzył swój własny zakład. Jednak Thonet nie był skromnym rzemieślnikiem. Marzył o tym, by stworzyć meble, jakich świat jeszcze nie znał. Zaczął eksperymentować z klejeniem i gięciem listew. Jednak na pierwszy sukces czekał długo, dopiero 17 lat po otwarciu własnego zakładu, w 1936 roku, stworzył popularne krzesło warstwowe Boppard. Potem nie było łatwiej: chociaż zakupił fabrykę kleju i dzięki temu uzyskał większą niezależność, nie był w stanie uzyskać patentu na swoją technologię produkcji giętych mebli. W końcu jednak Michael wpadł na pomysł jak giąć drewno skuteczniej: wykorzystał do tego parę wodną, tworząc tym samym lekkie, eleganckie meble.

Thonet

Fot. Krzesła Thoneta (źródło: Wikipedia)

W 1941 roku Thonet spotkał na swej drodze księcia Klemensa Wenzela von Metternicha, który zainteresował się wynalazkami stolarza i zaprosił go na wiedeński dwór. Mimo tych sukcesów zakład Thoneta zaczął podupadać. Michael zdecydował się emigrować do Wiednia, gdzie zaczął pracę przy dekoracji wnętrz Stadtpalais Liechtenstein. Dopiero 8 lat później po raz kolejny otworzył własny zakład. Tym razem mógł liczyć na pomoc 4, już dorosłych, synów. w 1850 roku wyprodukowywał krzesło nr 1, a przełom w jego karierze przyszedł rok później: na Wielkiej Wystawie w Londynie. Otrzymał tam brązowy medal za dzieło swojego życia. Na kolejnych światowych Targach, w Paryżu otrzymał srebrny medal. Światowy rozgłos pozwolił mu rozwinąć skrzydła. Wreszcie, w 1856 roku otworzył fabrykę swoich mebli w Czechach.

Co osiągnął Micheal Thonet?

Michel Thonet na sukces czekał wiele lat i bardzo ciężko na niego pracował, doskonaląc metodę produkowania giętych mebli. Szukał swoich szans i był niezłomny w swojej wizji stworzenia mebli niezwykłych, zupełnie innych od tych ówcześnie znanych. Nie przeszkodziło mu w tym bankructwo czy emigracja, ani liczne problemy (technologiczne oraz prawne, związane z trudnością w uzyskaniu patentu). Czy było warto? Niech każdy oceni sam:

  • Thonet opracował innowacyjną metodę produkcji krzeseł, która umożliwiła, po raz pierwszy w historii, ich przemysłową produkcję.
  • Krzesło z 1859 roku Nr. 14 zyskało miano „krzesła nad krzesłami”, wyprodukowano ich ponad 50 milionów i produkowane są one do dzisiaj.
  • Thonet stworzył firmę o globalnym zasięgu, która przetrwała dwie wojny światowe i działa do dzisiaj – potomkowie Michaela są jej partnerami i wspólnikami.
  • Wiele mebli Thoneta zyskało miano kultowym i do dzisiaj są uznawane za ikony meblarstwa.

Więcej o Thonecie w artykule: Michael Thonet – genialny wynalazca