W pierwszej części cyklu „Jakie antyki do (…)? Subiektywny przewodnik cz. 1” uznaliśmy, że styl Prowansalski, Empire i Biedermeier idealnie pasują kolejno: do kuchni, salonu i pokoju dziennego. Czas na gabinet, sypialnie i hol. Jakie antyki perfekcyjne podkreślą charakter tych wnętrz?
Gabinet w stylu klasycznym vs gabinet w stylu angielskim
Dla jednych idealny gabinet to ostoja spokoju, gdzie w ciszy można oddać się pracy umysłowej i/lub twórczej. W takim pokoju ważny jest ład i harmonia, pozwalające w 100% skupić się na realizowanych zadaniach. Idealnie sprawdzi się tutaj styl klasyczny – cechuje go symetria, porządek, a także inspiracje antykiem. Antyki w tym stylu są bardzo eleganckie, wyróżniają je proste powierzchnie, a także oszczędne, wysmakowane zdobienia. Masywne i duże biurka antyczne stworzą doskonałą przestrzeń do pracy, a w obszernych bibliotekach znajdzie się miejsce na wszystkie książki.
Fot. Antyczna biblioteka
Więcej o tylu klasycznym można przeczytać w artykule: Antyczne meble, gabinet i styl klasyczny – połączenie idealne
Jeśli gabinet ma być także lub przede wszystkim miejscem spotkań biznesowych, warto rozważyć styl angielski, ma on bowiem wiele twarzy, w tym bardzo klubową, pasującą właśnie do tego typu pomieszczenia. „Klubowy” styl angielski to stylowe, ciemne antyki o klasycznych formach, skórzane, pikowane kanapy czy rozległe, wygodne fotele Chesterfield. Takie wnętrza sprawiające wrażenie lekko zadymionych, ale eleganckich, co stwarza właściwą atmosferę do swobodnych rozmów biznesowych.
Fot. Skórzana sofa
Więcej o stylu angielskim w wydaniu klubowym można przeczytać w artykule: Męski styl angielski.
Przytulna i wygodna sypialnia w stylu Ludwika Filipa
Przytulne wnętrza, ład znany z epoki klasycyzmu i odrobina elegancji z pewnością sprzyjają wypoczynkowi. A jaki styl najlepiej odpowiada tym wymaganiom? Ludwik Filip. Antyki w tym duchu są kompaktowych rozmiarów, wyróżniają je subtelne, stylowe ornamenty i jasne kolory. Wyraźnie widać w nich inspirację empirem – pod względem wyglądu i biedermeier – bowiem wyrażały potrzeby ówczesnych francuskich mieszczan, stąd cechuje je spora jak na tamte czasy funkcjonalność.
Fot. Dębowe łóżko w stylu Ludwika Filipa
Więcej o stylu Ludwika Filipa można przeczytać w artykule: Antyki Ludwiki
Zaskakujący i gustowny – hol w stylu kolonialnym
Hol (ewentualnie przedpokój) decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie zrobią nasze wnętrza na nowych gościach. Dobrze aby ten miał reprezentacyjny charakter i jednocześnie wskazywał na naszą gościnność i otwartość, przy okazji zdradzając co nieco o nas samych. Idealnie nadaje się do tego styl kolonialny: ma w sobie nutkę powagi i elegancji, jednocześnie pozwala na spory eklektyzm w aranżacji wnętrz. Antyki w stylu kolonialnym są solidne, masywne i często wykonane z egzotycznych gatunków drzew, ale na wzór mebli angielskich. Ostateczny wymiar stylu angielskiego nadają dodatki: np. pamiątki z dalekich podróży.
Fot. Oryginalna szkatułka
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024