Kolej na ostatnią, 3. część subiektywnego przewodnika po stylach, które najlepiej pasują do konkretnych pomieszczeń. W cz. 1 podpowiedzieliśmy „idealny” styl do kuchni, salonu i pokoju dziennego. W cz. 2 wybraliśmy styl do gabinetu, sypialni i holu. Wszystko z lekkim przymrużeniem oka. A jakie antyki pasują do jadalni, łazienki i pokoju dziecięcego? Zapraszamy do lektury!

Wysmakowana jadalnia

We współczesnych wnętrzach jadalnia zaaranżowana jest często pomiędzy otwartą kuchnią a pokojem dziennym. Niezależnie od tego czy wyznaczyliśmy na nią osobne pomieszczenie, czy urządziliśmy ją nieco „przy okazji” innych pokoi, zasługuje ona na odpowiednią aranżację. To w końcu często miejsce nieco bardziej formalnych spotkań ze znajomymi, uroczystych kolacji, świątecznych posiłków czy wesołych, ale tak ważnych obiadów z rodziną.

dining-room-2046765_1280

Z racji na charakter jadalni – odrobinę oficjalny, warto nadać jej nieco francuskiego szyku. Idealną oprawą dla jadalni w stylu francuskim są drewniane parkiety i duże, wysokie okna. Do tego ozdobny żyrandol (np. złoty), antyczny, duży stół, np. w stylu Ludwika XVI i krzesła – mogą być designerskie, mogą antyczne. Wisienką na torcie będą wysmakowane dodatki, np. w postaci zegara czy obrazu w duchu nowoczesnej sztuki.

table-244707_1280

Więcej o stylu francuskim można przeczytać w artykule: Poznaj 6 zasad aranżacji w stylu francuskim.

Łazienka: luksusowy przepych vs ekologiczna prostota

Idealna łazienka ma co najmniej dwie odsłony. Pierwsza, w stylu glamour, to propozycja dla osób, które kochają długie kąpiele w pełnych przepychu wnętrzach. W takich okoliczność nietrudno o relaks i dobre samopoczucie. Co oznacza styl glamour w łazience? Ogromną wannę (najlepiej pozłacaną), miękkie dywaniki na podłodze, kryształowe lampy, migające tysiącem światełek i oczywiście ogromne antyczne lustro w dekoracyjnej ramie. Kolory tego stylu to złoto, czerwień, fiolet i czerń.

bathroom-759473_1920

Więcej o stylu glamour można przeczytać w artykule: Antyki w szalonej odsłonie – styl glamour.

Z kolei styl skandynawski podbije serca wszystkich tych, dla których naturalne materiały i ekologiczne rozwiązania to sprawa priorytetowa. Łazienka w stylu skandynawskim ujmuje prostotą, znajdzie się tutaj miejsce na oszczędne w dekoracjach antyki, a także dodatki np. z wikliny. W przeciwieństwie do stylu glamour, gdzie króluje wanna, główne miejsce zajmuje tutaj prysznic, który pozwala na oszczędność wody. Kolory stylu skandynawskiego to naturalne brązy, biele i szarości, które mogą zostać przełamane nowoczesnymi ozdobami w wyrazistych barwach.

bathtub-1078929_1920

Więcej o stylu skandynawskim można przeczytać w artykule: Antyki w mroźnej Skandynawii.

Gotowy na zmiany pokój dziecięcy – w stylu shabby chic

Pokój dziecięcy powinien zmieniać się wraz z potrzebami dziecka. Nie może być też zbyt „poważny”, przytłaczać ciemnymi kolorami czy zbędnymi „dorosłymi” bibelotami. Powyższe wymagania spełnia styl shabby chic: kluczową rolę pełnią tutaj stare lub postarzane meble, a także własnoręcznie wykonane przedmioty (np. zabawki czy dodatki). Antyki (bądź po prostu starocie) można przemalowywać, a także zmieniać ich przeznaczenie. Co prawda przewodnim motywem kolorystycznym jest tutaj spokojna biel i szarości, ale mile widziane są też wszelkie pastele, np. błękity, żółcie, róże czy zielenie – w postaci akcentów.

teddy-bear-1710641_1280

Styl chabby chic to ogromne pole do kreatywności – w zapomniane antyki czy starocie można tchnąć nowe życie, nadając im nieznane dotąd funkcje. A te „zwykłe” meble tylko czekają, by przeistoczyć je w przedmioty z duszą.

young-510442_1920

Więcej o stylu schabby chic można przeczytać w artykule: Melancholijny jak shabby chic.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji