Antyki same w sobie urzekają pięknymi formami i kunsztownymi zdobieniami. Jednak dopiero odpowiednia aranżacja w pełni eksponuje wszystkie zalety mebli antycznych. Na jakie elementy wystroju wnętrz zwracać uwagę podczas urządzania mieszkania antykami?
1. Efektowne i efektywne oświetlenie
Oświetlenie domu jest podwójnie ważne. Po pierwsze, dobrze zaplanowane oświetlenie czyni dom funkcjonalnym i przyjaznym do życia. Priorytetem powinno być zatem takie rozmieszczenie światła, by to było optymalne:
- do pracy, np. w kuchni, która wymaga oświetlenia centralnego i doświetlenia miejsc roboczych
- podczas spędzania wolnego czasu, np. czytania książek, gdzie często niezbędne jest dodatkowe oświetlenie w postaci lamp stojących
- w kluczowych miejsc w domu, takich jadalnia, gdzie często wystarczające jest oświetlenie centralne, zaaranżowane nad stołem
Fot. Stylowa lampa
Dodatkowo światło dodaje też walorów estetycznych wnętrzom. Kierując światło na pojedyncze antyki czy dzieła sztuki, podkreślimy ich piękno. Ozdobny, mieniący żyrandol nada z kolei szyku wnętrzom i uczyni salon czy jadalnie wyjątkowo reprezentacyjnym miejscem. Warto szukać oświetlenia pasującego do stylu naszych wnętrz. Na rynku dostępne są antyczne lampy i żyrandole, do których można dobrać oświetlenie stylizowane na dawne, np. gustowne kinkiety.
2. Praktyczne dekoracje, czyli antyczne lustra
Antyczne lustra, podobnie jak oświetlenie, pełnią zarówno praktyczne jak i dekoracyjne role. Przemyślane ustawienie luster uczyni wnętrza optycznie większymi i jaśniejszymi. Dodatkowo,w niektórych pomieszczeniach, np. w holu, lustra traktowane są jako standardowe wyposażenie wnętrz. W aranżacjach, gdzie pierwsze skrzypce grają antyki, warto postawić na lustra stylizowane na antyczne. Takie lustra wspaniale wpiszą się w styl wnętrz oraz staną się piękną i funkcjonalną dekoracją. W pokojach, które często są wyzwaniem w aranżacjach nawiązujących do historycznych stylów, np. w łazienkach, lustra antyczne są niezastąpionym elementem ozdobnym.
3. Ulotne i stylowe kwiaty cięte
Kwiaty cięte ożywiają wnętrza i dodają im lekkości. Są idealną dekoracją w sezonie wiosenno-letnim. Z łatwością dopasujemy je do swoich preferencji estetycznych, a nawet do nastroju. Antyki sprawiają, że wnętrza wyglądają jak zatopione w minionych czasach, dlatego świeżość kwiatów ciętych szczególnie dobrze z nimi koresponduje.
4. Krucha i delikatna porcelana
Antyki często wyróżniają się solidnym wykonaniem i monumentalnymi (w porównaniu do współczesnych mebli) rozmiarami. Delikatna i krucha porcelana uczyni aranżację wnętrz lżejszą. Dodatkowo stylowa i antyczna porcelana doskonale koresponduje z antykami. Śmiało możemy wyeksponować ją w miejscach do tego przeznaczonych: w witrynach czy na kredensach. Pojedyncze elementy zastawy warto wykorzystać też w bardziej kreatywny sposób: jako donice czy wazony.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024