Nie wszystkie stare przedmioty, w tym także nie wszystkie antyki, są cenne z punktu widzenia rynku. Dotyczy to zwłaszcza tych rzeczy, które zostały poddane wyjątkowo nieprofesjonalnej renowacji. Nie oznacza to jednak, że takich przedmiotów należy się pozbywać. Przeciwnie, zgodnie z panująca obecnie modą na ekologiczny styl życia, niemal każdy przedmiot można przemienić w prawdziwą perełkę.

pexels-photo-116915

Upcykling, recykling– czym się różnią?

Antyki i inne „starocie”, których np. z przyczyn finansowych nie chcemy poddawać fachowej renowacji, możemy uratować sami. To właśnie tzn. upcykling lub recykling przedmiotów. Czym różnią się te pojęcia? Upcykling można określić jako tworzenie ze śmieci przedmiotów wartościowych. W przypadku mebli może to być zbudowanie łóżka z palet czy półki ze skrzynki na jabłka. Recykling to po prostu powtórne wykorzystanie przedmiotów, czyli np. odnowienie starego mebla znalezionego na strychu.

pexels-photo-279715

Fot. Stolik z beczki

Zarówno upcykling jak i recykling są przyjazne dla środowiska, bowiem przedmioty zamiast trafiać na śmietnik, odzyskują blask i przydatność.

Jak stosować kreatywny recykling i upcykling w przypadku mebli?

1. Stare przedmioty – nowe przeznaczenie

Nauczmy się patrzeć na antyki i inne przedmioty niestandardowo. Przecież to, że stolik niciak wykorzystywany był jako mebel do robótek ręcznych, nie oznacza, że współcześnie nie może służyć jako doskonała skrytka na drobiazgi lub stolik kawowy. Jeśli posiadamy pojedyncze elementy zastawy stołowej: np. wazon czy cukiernicę, wykorzystajmy je jako donice, wazony czy pojemniki na przybory łazienkowe.

pexels-photo-462235

Fot. Schody zaaranżowane jako stoliczek

2. Niewielkie detale, duża różnica

Czasem wystarczy subtelna zmiana, by z pozoru zwykły, stary mebel, zamienić w designerskie cudeńko. Sposoby na efektowną metamorfozę przeprowadzoną niskim kosztem to np.

  • dodanie kolorowych gałek do szuflad czy szafek
  • pomalowanie fragmentu mebla, np. nóg
  • przemalowanie całego mebla, celowe postarzenie go
  • naklejenie kolorowej, wzorzystej tapety na ścianę witryny czy regału
  • usunięcie zniszczonych drzwiczek z komody czy kredensu
  • zmiana obicia fotela lub krzesla

pexels-photo-279618

Fot. Nowe uchwyty w komodzie

3. Kiedyś śmieci, dzisiaj piękne meble i dodatki

Naturalne, lite drewno to obecnie towar niemal luksusowy. Ze względu na koszty, większość współczesnych, ogólnodostępnych mebli produkowanych jest ze sklejki. Tym samym jeśli posiadamy deski (np. pochodzące z rozbiórki budynku), zamiast traktować je jak śmieci, lepiej zbudujmy z nich proste meble. W podobny sposób patrzmy też na inne materiały, np.:

  • stare słoiki świetnie sprawdzą się w roli osłonek na żarówki
  • krzesło z połamanym oparciem to idealna podstawa do stworzenia stolika nocnego
  • deski z szopy to solidna baza do zbudowania mebli ogrodowych

wood-holiday-vacation-garden

Fot. Stolik ogrodowy z desek

Do jakich stylów pasuje upcykling i recykling?

Istnieje wiele stylów, w których antyki harmonijnie łączą się z przedmiotami „z odzysku”. Należy do nich m. in.

  • styl skandynawski – w jego przypadku przedmioty zaaranżowane w niecodzienny sposób czy stworzone „od podstaw” z tego, co początkowo uznawane było za śmieci, są wyjątkowo mile widziane
  • styl eklektyczny – tutaj wytworne antyki z powodzeniem mogą łączyć się ze starym meblem znalezionym na strychu
  • styl rustykalny – jest surowy i dość przytulny, więc z powodzeniem wprowadzimy do niego „wazon” ze starej kanki na mleko czy duży słój w postaci okiennej dekoracji
  • shabby chic – królują w nim meble stylizowane na stare, więc autentycznie stare przedmioty pasują do niego idealnie