Opisując style i epoki zwykle dodajemy informacje, gdzie te się narodziły. W poniższym artykule odwrócimy to pytanie i odpowiemy: z jakich styli i epok słyną dane kraje europejskie?

Wielka Brytania

Wśród typowych dla Anglii epok i styli śmiało możemy wymienić np. styl Tudorów, styl wiktoriański czy wreszcie meble Chippendale. Jednak w naszej ocenie to właśnie styl królowej Wiktorii jest najbardziej charakterystyczny dla Wielkiej Brytanii.

1280px-INTERIOR_OF_COMMANDANT'S_HOUSE

Fot. Styl wiktoriański, źródło zdjęcia: wikipedia.org

Styl wiktoriański powstał w okresie największego rozkwitu Anglii. Dzięki uprzemysłowieniu, produkcja mebli stała się tańsza. Dodatkowo klasa średnia bogaciła się, dlatego oczekiwania jej przedstawicieli wpływały na projekty mebli. Tym samym antyki w stylu wiktoriańskim łączyły w sobie wiele wpływów (m. in. gotycki, naturalistyczny, rokokowy czy Ludwika XIV), a ich przepych do dzisiaj potrafi zaskakiwać.

Więcej o stylu wiktoriańskim można przeczytać w artykule Zrodzony z dobrobytu – styl wiktoriański.

Włochy

To tutaj, na książęcych dworach, narodziła się jedna z najważniejszych epok w historii sztuki i meblarstwa – renesans. Ta mieszanka bizantyńskich motywów i klasycznych form greckich oraz rzymskich szybko owładnęła prawie całą Europę. Jednak zarówno ówcześnie, jak i współcześnie to właśnie włoskie antyki epoki renesansu są uważane za synonim luksusu.

f8f3a44494cae2a3719d348f4c55cc8a

Fot. Antyczne fotele w stylu neorenesansowym

Znakiem rozpoznawczym włoskiego renesansu są klasyczne proporcje. Na tle północy włoskie antyki wyróżniały też bogate zdobienia, np. w postaci rzeźbionych podpór czy profilowanych blatów.

Więcej o stylu renesansu można przeczytać w artykule: Renesans we Włoszech

Francja

We Francji narodziło się wiele styli zasługujących na uwagę, choćby Ludwik Filip. Jednak w naszej subiektywnej ocenie to właśnie Empire zasługuje na miano najbardziej francuskiego stylu w meblarstwie. Czym się wyróżniają empirowskie antyki?

383e9fcf8842a33b3fa5b8600fa30387

Fot. Sofa Empire

Empiry są monumentalne. Wyglądają jak meble-pomniki. To nie przypadek, bowiem swoim pięknem i rozmachem miały manifestować cesarską potęgę. I to właśnie na cześć Napoleona antyki ozdabiano motywami z jego inicjałami, wieńcami laurowymi czy pszczołami. We francuskich empirach pojawiają się również elementy nawiązujące do kultury starożytnego Egiptu, np. sfinksy, Te ozdoby były inspirowane wyprawą Napoleona do Egiptu, która przyczyniła się do europejskiej fascynacji tamtejszą kulturą.

Więcej o stylu Empire można przeczytać w artykule Styl empire, czyli cesarskie wnętrza.

Jakie style są najbardziej charakterystyczne dla Polski, Niemiec i Belgii? O tym w następnym artykule.