Chociaż dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, w minionych wiekach meble były towarem luksusowym. Tylko bogaci mogli pozwolić sobie na szafy czy wygodne krzesła. W Wielkiej Brytanii ten stan rzeczy zmieniał się w okresie panowania królowej Wiktorii. Po pierwsze, społeczeństwo zaczęło się wówczas bogacić. Po drugie, wybuchła rewolucja przemysłowa, która pozwoliła produkować więcej mebli, w niższej cenie. Wtedy też narodził się styl wiktoriański: niezwykle eklektyczny i przytulny. Więcej o nim pod linkiem: Zrodzony z dobrobytu styl wiktoriański. A jak urządzić dom lub mieszkanie w duchu wiktoriańskim?
Niezwykły już od zewnątrz
Styl wiktoriański już od wejścia powinien zaskakiwać nas przepychem i ekstrawaganckimi elementami architektonicznymi, takimi jak okrągłe wieże, często uzupełnione o zewnętrze zegary, witraże w wysokich oknach, ganki z werandami czy strzeliste dachy. W duchu wiktoriańskim są również rzeźbienia, np. balustrad okalających balkony. W przypadku domów szeregowych, które budowano w okresie wiktoriańskim, szczególnie charakterystyczne są okna umiejscowione we wnękach (tzw. wykuszach).
Nad wyraz eklektyczny w środku
Nie każdy z nas może pozwolić sobie na dom, który już zewnątrz będzie przypominał styl wiktoriański. Jednak urządzanie wnętrz w tym duchu jest jeszcze ciekawsze. Styl ten jest eklektyczny i inspirowany m.in.:
- gotykiem
- neoklasycyzmem
- renesansem
- sztuką chińską oraz japońską
- naturalizmem
- epoką elżbietańską
Wnętrza w stylu wiktoriańskim charakteryzują się nadmierną wręcz dekoracyjnością. Ściany, często ozdobione do połowy boazerią, a powyżej niej ozdobnymi, zwykle wytłaczanymi tapetami, wypełniają obrazy, portrety czy lustra. Okna okalają ciężkie zasłony w formie lambrekinów (często dodatkowo drapowanych). Podłogę z kolei wykańczają ceramiczne płytki, linoleum, miękka wykładzina lub drewniane deski.
Wszechobecne są też wyraziste wzory na tkaninach: np. w postaci motywów orientalnych, kwiatowych, krat, pasków. Kolorystyka typowa dla stylu wiktoriańskiego to głębokie kolory takie jak czerwienie, zielenie, brązy, ale też delikatne pastele.
Bogato wyposażone wnętrza i niezwykłe antyki
W domu w stylu wiktoriańskim znajdziemy np.:
- kominki
- fortepiany
- maszyny do życia
- parawany
- obrusy, narzuty, serwetki, pikowane poduszki
Oczywiście styl wiktoriański to też antyki, które nie ustępują elektrycznością i dekoracyjnością wnętrzom. Znajdziemy tutaj m.in.:
- tapicerowane kanapy wypełnione poduszkami
- regały z książkami
- łóżka wykończone metalowymi lub mosiężnymi rurkami
- krzesła Thoneta
- duże stoły, zachęcające do wspólnego spożywania posiłków
- bogate oświetlenie, także punktowe
- kredensy, szafy, półki, witryny
For. Stolik antyczny w stylu Eklektycznym
Same antyki w duchu wiktoriańskim zaskakują licznymi połączeniami stylów i inspiracji. Odnajdziemy w nich fascynacje gotykiem, klasycyzmem, rokoko czy epoką elżbietańską.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024