Przesadna dekoracyjność, barokowe formy, połyskliwe materiały, złoto, srebrno, kryształki, ciężki tkaniny, antyki o giętych kształtach, luksus, blask, przepych. To właśnie styl glamour – ekstrawagancki, traktujący aranżację wnętrz z przymrużeniem oka.

Kicz czy wysmakowany eklektyzm?

Styl glamour jest bardzo eklektyczny. Ze swobodą i poczuciem humoru łączy nowoczesność z barokiem, bawi się rokokiem, zestawia różne formy, kolory, faktury. Jedni kochają stylistykę glamour, inni zarzucają jej kicz i brak smaku.

Jednak wbrew pozorom styl glamour nie zawsze tak dosłownie i przesadnie akcentuje luksus i przepych. Wnętrza w stylu glamour mogą być mroczne i barkowe, ale też romantyczne i lekkie czy eleganckie i luksusowe.

The chair of the successful

Styl dla ekscentrycznych gwiazd czy zwykłego Kowalskiego?

Ze względu na swój eklektyczny charakter, glamour może przypaść do gustu bardzo szerokiemu gronu osób. Z jednej strony to styl szalony, kipiący bogactwem form i kształtów, intensywnych kolorów, złota i błyskotek, co może doskonale oddawać naturę osób kochających bogactwo czy ekstrawagancje. Z drugiej strony, w przeciwieństwie do minimalizmu, to styl przytulny, oferujący szerokie spektrum rozwiązań w aranżacji wnętrz, dlatego jest w stanie pogodzić gusta wielu domowników. Ponadto glamour stawia na luksus i przepych, jednak nie zawsze w sposób dosłowny – często antyki ustępują miejsca przedmiotom stylizowanym na antyczne, szlachetne materiały zastępowane są imitacjami. Ostatecznie ten styl pełen jest dystansu i poczucia humoru, więc jego przepych bywa iluzoryczny.

chandelier-448719_640

Czym wyróżnia się styl glamour?

Meble

Eklektyzm stylu zakłada łączenie ze sobą nowoczesnych mebli o bardzo oszczędnych, minimalistycznych formach i mebli stylizowanych na barokowe, o giętkich, płynnych kształtach. W tym stylu bogato zdobione antyki zestawia się z meblami o prostych kształtach, stworzonych ze szkła czy plastiku.

abstract-314535_640

Mile widziane są lustra w ogromnych, dekoracyjnych ramach, duże fotele, sofy i krzesła – najlepiej obite miękkim materiałem. We wnętrzach glamour wspaniale sprawdzą się także bogato zdobione toaletki, komody, stoliki w nietypowych kolorach, np. złote czy srebrne. W aranżacjach glamour często stosuje się także piękne, połyskujące żyrandole z kryształków.

picture-frame-427233_640

Kolory, materiały i oświetlenie

Kolory typowe dla glamour to purpura, fiolet, czerń, złoto, srebro, popielaty róż. Ten styl kocha kontrasty i ciekawe zestawienia barw, faktur oraz wzorów – daje to ogromne pole do eksperymentowania. Warto rozważyć ozdobienie ścian dekoracyjnymi tapetami w wyraźne wzory – lśniącymi czy metalizującymi. Wnętrza glamour zwykle pełne są materiałów i tkanin: aksamitu, pluszu, satyny, tafty, skóry. Fotele antyczne czy krzesła z ekstrawaganckim, pluszowym obiciem nie tylko zyskają oryginalny wygląd, ale także staną się bardziej przytulne i wygodne.

old-313564_640

W aranżacjach glamour dużą rolę odgrywa oświetlenie. Wnętrza w tym stylu znane są z blasku i przepychu, a odpowiednie oświetlenie dodatkowo intensyfikuje te cechy. Kinkiety, ogromne, kryształowe żyrandole, fikuśne lampy to niezbędne elementy aranżacji glamour. Jeśli dodać do tego duże lustra antyczne o ciężkich, bogato zdobionych ramach, lśniące tkaniny, złote i srebrne bibeloty, stworzymy magiczną, klimatyczną, a przede wszystkim luksusową aranżację.