Styl marynistyczny jest obecny w aranżacji wnętrz od lat. Poradniki o tematyce wnętrzarskiej chętnie wracają do niego w okresie wakacji, bowiem nieodłącznie kojarzy się on z letnim wypoczynkiem. Gdzie najlepiej sprawdzi się styl marynistyczny? Kto powinien rozważyć aranżację w tym duchu? Jakie ma plusy, a jakie minusy?
Styl marynistyczny: gdzie sprawdzi się najlepiej?
Generalnie styl marynistyczny pasuje do każdego pomieszczenia, ale są takie, gdzie sprawdzi się wyjątkowo dobrze.
Pokój dziecięcy
Jeśli nasza latorośl fascynuje się podwodnym światem, statkami lub po prostu kocha nadmorskie klimaty, styl marynarski sprawi się u niej idealnie: i to zarówno w chłopięcym, jak i dziewczęcym pokoju.
Pokoje dziecięce można aranżować na wiele sposobów. W przypadku małych powierzchni, dobrym pomysłem jest pokój w stylu kajuty: z wieloma schowkami pod łóżkiem i biurkiem. Aby pobudzić dziecięcą kreatywność, warto zaproponować naszym najmłodszym własnoręczne wykonanie ozdób, np.: kompozycji z muszelek i piasku czy półek związanych sznurkami z marynarskimi supłami. Ciekawą opcją jest też pokój pirata: ze skrzyniami zabawek i podziałem przestrzeni np. na wyspę (miejsce zabaw) i statek (miejsce do spania). Im młodszy maluch, tym bardziej możemy dać ponieść się fantazji, np. urządzając łóżko w łodzi.
Fot. Wiekowa skrzynia
Łazienka
Łazienka i morski klimat bez wątpienia do siebie pasuja. Styl marynistyczny sprawdzi się zarówno w minimalistycznych wnętrzach, gdzie będzie tylko akcentem, np. w formie muszelek, jak i w łazienkach, w których pełniej oddamy ducha stylu marynistycznego. Do takich łazienek wprowadźmy np. ukształtowane przez morską wodę (lub celowo w ten sposób stylizowane) elementy drewniane, muszelki w szklanych naczyniach czy okrągłe lustra nawiązujące do okien statku. Dobrym pomysłem jest też fototapeta z motywem morza czy statku.
Styl marynistyczny: jakie ma blaski i cienie?
Aranżacje w duchu marynistycznym nie wychodzą z mody. A raczej: moda przychodzi na nie niemal w każde wakacje. Wtedy pasują w zasadzie do każdego rodzaju wnętrz: od mieszkań z wielkiej płyty, w wielkim mieście, po domki jednorodzinne położone na wsi. Jednak w okresie jesiennych słot czy zimowych mrozów mieszkanie w stylu marynistycznym będzie wydawać się nieco sztuczne i oderwane od rzeczywistości. Dodatkowo styl marynistyczny może po jakimś czasie nudzić: właśnie ze względu na swoją monotematyczność.
Fot. Barek z lat 30. ubiegłego wieku
Z drugiej strony, warto traktować go tylko w kategorii „odświeżenia” aranżacji, bowiem pasuje do wielu innych stylów (np. skandynawskiego czy angielskiego). Tym samym w wybranym przez siebie momencie możemy po prostu udekorować mieszkanie marynarskimi i morskimi akcentami, a po jakimś czasie schować ozdoby do szafy i pozostać tylko przy bazowym stylu.
Styl marynistyczny: dla kogo?
Styl marynistyczny ma wiele odsłon: od neutralnych, gdzie morze i statki są ledwie widocznym akcentem, bo bardzo realistyczne: gdzie w pomieszczeniach znajdują się prawdziwe wiosła, wyraziste materiały w pasy czy kotwice. Tym samym mogą sobie pozwolić na niego umiarkowani entuzjaści urlopu nad morzem, jak i prawdziwi pasjonaci żeglugi.
Styl marynistyczny będzie się ładnie komponował w mieszkaniach hobbystów sklejania modeli statków. Podkreśli on gustownie kolekcje. To też dobry pomysł dla wielbicieli akwarystyki.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024