Styl francuski najczęściej kojarzy się z szykownym stylem paryskim. Ale francuskie aranżacje to nie tylko eleganckie i drogie kamienice w centrum Paryża. To też wiejski i sielski styl prowansalski czy surowy, ale jednak rodzinny styl bretoński. Czym różnią się i w czym są do siebie podobne współczesne i najbardziej popularne francuskie aranżacje?

Styl paryski

Bywa nazywany po prostu stylem francuskim. Cechuje go szyk i elegancja, a także nutka ekstrawagancji. Idealnie wpisuje się w paryskie kamienice: z wysokimi oknami, drewnianymi, dwuskrzydłowymi drzwiami, parkietem w jodełkę i z klasyczną sztukaterią.

Antyki i meble w stylu paryskim to zarówno drogocenne ludwiki, oszczędne w dekoracjach Art déco jak i designerskie meble znanych projektantów. Wnętrza w tym duchu nie są przeładowane bibelotami. Raczej znajdziemy tam pojedyncze, ale bardzo efektowne dodatki: złote lub kryształowe żyrandole, obrazy lub grafiki współczesnych artystów czy drogocenne, srebrne zastawy.

Fot. Żyrandol w stylu Ludwika XV

Mimo swojego luksusowego charakteru, styl paryski nie jest pretensjonalny. Wszystko to za sprawą nonszalanckich połączeń, np. współczesnych mebli i nadszarpniętych duchem czasu drzwi, z którym odpryskuje farba, albo drogocennych antyków i nowoczesnych dodatków.

Więcej o stylu paryskim pod linkiem: Poznaj 6 zasad aranżacji w stylu francuskim

Styl prowansalski

Ten styl aranżacji ma sentymentalny i rustykalny charakter. Tworzą go detale: świeże zioła w kuchni, suszona lawenda, chropowate ściany, kamienne podłogi, gliniane i wiklinowe dodatki. Całości dopełniają romantyczne świecie, ceramiczne talerze, haftowane narzuty i liczne serwety oraz obrusy.

Meble w stylu prowansalskim są proste. Odnajdziemy w nim np. bielone, angielskie antyki lub po prostu stare, drewniane lub kute meble. Dobrym pomysłem jest połączenie mebli w stylu shabby chic ze stylem prowansalskim.

Fot. Stylowa komoda – bieliźniarka

W aranżacjach w duchu prowansalskim kluczowe są kolory, które kojarzą się z tamtejszym krajobrazem: fiolety, biele, szarości, błękity, zgaszone oranże i zielenie.

Styl prowansalski jest prosty, jednak bardzo przytulny. Jest w nim miejsce, na eklektyczne połączenie mebli, pamiątki i urocze bibeloty. Ze względu na swój rustykalny charakter oraz naturalne materiały wykończenia i wyposażenia, styl prowansalski kojarzy się z życiem bliżej przyrody.

Więcej o stylu prowansalskim pod linkiem: Za co kochamy styl prowansalski?

Styl bretoński

Pozornie sprawia wrażenie surowego. Jednak tak naprawdę to styl, w którym kluczowe są takie wartości jak tradycja czy rodzina. W stylu bretońskim nie odnajdziemy designerskich mebli, raczej antyki dziedziczone po przodkach lub solidne meble z litego drewna, wykonane przez rzemieślnika.

W stylu bretońskim ważnym aspektem jest funkcjonalność i to ona dyktuje warunki aranżacji wnętrza. Stąd w stylu prowansalskim na próżno szukać zbędnych mebli-ozdóbek czy przesadnej ilości bibelotów.

Fot. Zabytkowe bretońskie fotele

Meble i dekoracje, podobnie jak w stylu prowansalskim, najczęściej wykonane są z naturalnych materiałów. Styl bretońskim, za sprawą dodatków, miewa marynistyczny charakter.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji