Antyki to nie tylko kunsztowne meble, ale też obrazy czy porcelana. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej najbardziej znanym duńskim fabrykom porcelany: Royal Copenhagen oraz Bing i Grøndahl.
Royal Copenhagen
Oficjalna nazwa fabryki to Królewska Fabryka Porcelany. Powstała w Kopenhadze, 1 maja 1775 roku, pod opieką Królowej Julii Marii.
Początki fabryki są niezwykłe. W Danii próbowano odtworzyć recepturę pozwalającą na produkcję porcelany. Po wielu latach, dzięki licznym eksperymentom, chemik Frantz Heinrich Müller odkrył przepis, dający obiecujące efekty. Jednak dopiero rok później jego pracą zainteresowała się królowa wdowa Julia Maria i syn przypuszczalnego dziedzica. Chcąc zainwestować w jego prace, założyli z nim spółkę. Tym samym fabryka była prowadzona przez rodzinę królewską. Dopiero 1868 roku przeszła w ręce prywatnych przedsiębiorców.
Fot. Porcelanowa figurka Royal Copenhagen
Najbardziej charakterystycznym produktem Royal Copenhagen jest serwis Flora Danica. Malowania serwisu były inspirowane duńskim atlasem botanicznym. Serwis powstał z inicjatywy króla Chrystiana VII, a pracę wykonał Johann Christoph Bayer. Przenoszenie wzorów na porcelanę zajęło artyście 12 lat. Ostatecznie stworzył 1802 naczynia.
Znak fabryki wielokrotnie się zmieniał, ale zawsze tworzyły go trzy faliste linie, symbolizujące trzy cieśniny Danii: Sund, Wielki Bełt i Mały Bełt.
Bing i Grøndahl
To fabryka porcelany z Danii, którą w 1853 roku założył rzeźbiarz Frederik Vilhelm Grøndahl wraz z kupcami – braćmi Meyerem Hermannem Bingiem i Jacobem Hermanem Bingiem.
Bing i Grøndahl rozpoczęło swoje działania od produkcji porcelanowych figurek, wzorowanych na rzeźbach Bertela Thorvaldsena. Warto wspomnieć, że Bertel to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli klasycyzmu, który stworzył np. pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.
Fot. Porcelanowa figurka Bing & Grondahl
Z czasem duńska manufaktura poszerzyła swoją ofertę o m.in. zestawy do kawy czy zastawy stołowe o eleganckim charakterze. Niecałe 40 lat później projekt Seagull, stworzony przez Fanny Garde, zdobył tytuł narodowego serwisu Danii. Klienci pokochali go za klasyczny design. Kolejnym hitem okazał się zestaw świąteczny, który jest produkowany niezmiennie, od ponad 100 lat. Z kolei serwis herbaciany zaprojektowany przez Gertrud Vasegaard w 1956 uznawany jest za ikonę duńskiego designu.
W 1898 roku fabryka zyskała sygnaturę: trzy wieże, znak zamku oraz inicjały B&G. W 1987 roku Bing & Grøndahl połączyła się Królewską Fabryką Porcelany – Royal Copenhagen.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024