Kupowanie antyków wymaga dużej wiedzy oraz wyczucia. Jak odróżnić oryginalne meble antyczne od doskonałych podróbek lub antyków, które może i są autentyczne, ale nie prezentują żadnej materialnej wartości? Czym się kierować, kupując antyki?

1. Im starszy tym lepszy?

W Polsce mianem antyków określa się przedmioty wykonane do okresu art déco i starsze. Nowsze nabytki to meble vintage. Z kolei w Stanach Zjednoczonych antyki to meble, które mają co najmniej 100 lat. Jednak czy każdy wiekowy przedmiot to antyk? Nie. Antyk to przedmiot, który ma pewną wartość: estetyczną, historyczną, zabytkową i/lub materialną. I to właśnie te wartości wraz z wiekiem antyku stanowi o jego ostatecznej cenie. Tym samym zanim zdecydujemy się na zakup bardzo starego mebla, odpowiedzmy sobie na pytania:

  • Czy antyk wykonał znany rzemieślnik?
  • Czy zaprojektował go znany artysta?
  • Czy należał do znanej osoby lub poważanej rodziny?
  • Czy antyk ma walory zabytkowe?
  • Czy został wykonany z drogocennych materiałów?

2. Najbardziej pożądany, czyli?

Meble antyczne są wyjątkowe. W im krótszych seriach je produkowano, im trudniej są dostępne, tym lepiej. A najlepiej jeśli wykonywano je na zamówienie i są absolutnie unikatowe. Oczywiście i tutaj, jak w przypadku wieku, ważna jest również renoma twórcy, aspekty wizualne (bryła, proporcja, dekoracje), a także materiały, których użyto do wykonania i ozdabiania mebla.

Fot. Unikatowa komoda z ok. 1900 roku

3. Antyk zniszczony – czy jest wartościowy?

Często przedmioty nadszarpnięte zębem czasu prezentują dla nas wartość sentymentalną. W niektórych stylach urządzania wnętrz nieperfekcyjne przedmioty są wręcz atutem aranżacji, np. w stylu shabby chic. Jednak w przypadku antyków zniszczenia, szczególnie te wymagające dużych napraw, nie są pożądane. Mebel, w którym wymieniono cały fornir, albo taki który ma dużo nowych elementów, nie prezentuje dużej wartości materialnej.

Najbardziej nieopłacalne jest kupowanie mebli składanych z dwóch lub więcej antyków lub naprawianych amatorsko (współczesnymi metodami). Nawet jeśli na pierwszy rzut oka przeróbki nie są widoczne, taki przedmiot jest bezwartościowy w kontekście inwestycji.

4. Przed czy po odnowieniu?

Kupowanie przedmiotów przed renowacją daje pewność, że nie nabyliśmy np. antyku złożonego z kilku mebli. Jednak profesjonalne prace renowacyjne wiążą się z dużymi kosztami, a i znalezienie fachowca nie jest prostym zadaniem.

Najpewniejszym i zwykle najbardziej rozsądnym ekonomicznie rozwiązaniem jest kupowanie odnowionych antyków w renomowanym sklepie z antykami. To da nam pewność, że pochodzenie antyku jest sprawdzone, a jego naprawa wykonana została przez profesjonalistę.

Czym jeszcze kierować się przy zakupie antyków? O tym w następnej części artykułu.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji