W czasie kiedy naszą planetę zanieczyszczają tony plastiku, stan powietrza nie zachęca do wieczornych spacerów zimą, a media zalewają nas informacjami o zmianie klimatu wywołanej szkodliwymi działaniami człowieka, coraz modniejszy staje się styl ekologiczny. Jak aranżować wnętrza w tym duchu, czym jest greenwashing oraz czy jest w tym stylu miejsce na antyki?

Jak rozpoznać styl ekologiczny?

W stylu ekologicznym aranżacja wnętrz opiera się na rozwiązaniach przyjaznych dla środowiska. Z tego względu popularne materiały to drewno, kamień, wiklina, len, metal. Naturalne są też kolory: biele, szarości, beże, brązy, zieleń. We wnętrzach istotna jest duża ilość naturalnego światła. Aranżacje wyróżnia lekka doza minimalizmu oraz funkcjonalność.

Ważną rolę odgrywają tutaj rośliny: wpisują się w ten trend pod względem estetyki, a dodatkowo mogą oczyszczać powietrze.

Styl ekologiczny to nie tylko piękny design, ale także kwestia energooszczędności, dlatego nie brak tutaj nowoczesnych technologii typu żarówki LED, spieniacze wody, światło włączane na fotokomórki, ogrzewanie domu czy wody przy pomocy alternatywnych źródeł energii (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne itp.).

Czym jest greenwashing i jak się na niego nie nabierać?

Eko rozwiązania są modne i dlatego wiele firm oferuje swoim klientom nowe linie produktów: stworzonych w duchu eko. Warto jednak pamiętać, że wymienianie wszystkich mebli i dekoracji tylko po to, by te wpisywały się w nowy trend zdecydowanie eko nie jest.

Ponadto niestety wiele produktów reklamowanych jako ekologiczne, z ekologią niewiele ma wspólnego. Warto sprawdzać, czy produkty które kupujemy faktycznie są przyjazne dla Ziemi (np. energooszczędna elektronika może być wytwarzana z zasobów, których wydobycie dewastuje środowisko). A pod słowami tylko z naturalnych składników mogą kryć się składniki rzeczywiście naturalne, ale szkodliwe dla przyrody.

Czy antyki wpisują się w ekologiczny styl?

Ekologiczny design kojarzy się w minimalizmem, dodatkami w duchu aranżacji skandynawskich, meblami wykonanymi z palet. Jednak często jest to wyposażenie kupione pod wpływem chwilowej mody: nietrwałe i/lub wykonane z materiałów nieprzyjaznych dla środowiska.

A w stylu ekologicznym ważniejsza jest idea: niemarnowania zasobów, ograniczania śmieci, używanie rzeczy z odzysku, tworzenia samodzielnie mebli oraz dodatków czy wreszcie nadawanie starym rzeczom drugiego życia.

I właśnie dlatego antyki idealnie wpisują się w styl ekologiczny:

  • Zwykle to produkty wykonane ręcznie, prze rzemieślników;
  • Antyki wykonane są z naturalnych materiałów (głównie z drewna);
  • Kupując antyki nie wspieramy konsumpcjonizmu, który opiera się na masowej produkcji słabej jakości rzeczy, które są kupowane pod wpływem chwili i szybko zastępowane nowymi;
  • Antyki najczęściej są trwałe i solidne.

Czy zatem antyki pasują do stylu ekologicznego? Jak najbardziej!