Ktoś mógłby powiedzieć, że antyki są piękne i to wystarczający powód, by je uwielbiać, by w nie inwestować i by wyposażać nimi wnętrza. Jednak to tylko jeden argument i w dodatku bardzo subiektywny. Dlaczego zatem warto mieć/kupować/kochać antyki?

Wpisują się w trend ekologicznego stylu życia

W ostatnim czasie modne stało się wszystko to, co ekologiczne. Niestety, często pod przykrywką ekologicznych rozwiązań firmy jedynie podkręcają swoją sprzedaż (co jest przeciwieństwem ekologicznego stylu życia). Inaczej sprawa ma się z antykami: nabywając je, nie nakręcamy produkcji nowych przedmiotów z krótkim terminem ważności. Bazujemy na zasobach już stworzonych i często nadajemy im drugie (albo trzecie, czwarte itp.) życie.

Antyki najczęściej bazują na ekologicznych materiałach: głównie na drewnie. Dodatkowo ich produkcja nie miała tak wielkiego wpływu na środowisko, dodatkowo często powstawały przy pomocy metod rzemieślniczych. Ponadto antyki są trwałe i tym samym nie wymagają wymiany na „nowsze modele”, co najwyżej systematycznej konserwacji i renowacji raz na kilka dekad.

Więcej o stylu eklektycznym w artykule: Antyki i styl ekologiczny

Antyki czynią aranżacje wyjątkowymi

Większość osób ceni estetyczne wnętrza, oparte na oryginalnych aranżacjach. Niestety współcześnie wiele aranżacji jest odbiciem (niemal idealnym) gazetek popularnych sieci meblowych. Oczywiście takie wnętrza także mogą być piękne, ale najczęściej ich uroda przemija wraz z modą na dane trendy (czyli bardzo szybko).

Fot. zabytkowy rzeźbiony kredens

Antyki nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru: trudno o dwa te same egzemplarze. Dodatkowo sprzyjają eklektycznym aranżacjom, które z definicji są ciekawsze niż odwzorowywanie aktualnej mody w urządzaniu domów.

To inwestycja na lata

O cenie antyków decyduje wiele czynników, np. pochodzenia mebla, materiał z jakiego go wykonano czy wreszcie jego wiek. Dlatego kupując antyki o sprawdzonym pochodzeniu i po profesjonalnej renowacji, możemy spodziewać się, że po latach zyskają na wartości.

Fot. Antyczna rzeźbiona komoda

Zupełnie inaczej sprawa ma się ze współczesnymi meblami, które są mało trwałe, produkowane masowo i ze słabej jakości materiałów (z tego względu trudno liczyć na to, że zyskają na wartości choćby tak jak obecnie meble z okresu PRL-u), a moda na nie przemija bardzo szybko.

Więcej o tym kiedy warto inwestować w antyki w artykule: Kupujemy antyki cz. 1

Hołd dla przeszłości i budowanie własnej tożsamości

Teraz świat stoi przed nami otworem. Dzisiaj możemy mieszkać w Polsce, jutro podróżować po Azji, a pojutrze pracować w zimnej Skandynawii. Mamy niemal nieograniczone możliwości poznawania innych kultur, miejsc, stylów życia. To pociągające, jednocześnie życie w takiej globalnej wiosce może wiązać się z zatraceniem własnych korzeni i poczucia własnej tożsamości.

Otaczanie się we własnych czterech ścianach meblami z duszą: nawiązującymi do historii czy po prostu odziedziczonymi po przodkach, to sposób na odnalezienie własnej tożsamości. Jest to też rodzaj hołdu dla przodków czy własnej historii.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji