Dla wielu osób prezenty stały się nieodłącznym elementem świąt. Dlaczego warto obdarowywać naszych bliskich antykami?
Antyki to prezenty wyjątkowe.
Nawet jeśli znajdziemy się w posiadaniu dwóch podobnych egzemplarzy, może różnić je historia lub stan (niektóre antyki są dobrze zachowane, inne wymagają gruntownej renowacji). Antyki są wykonane zupełnie inaczej niż masowo produkowane przedmioty: tworzono je z wielką precyzją i dbałością o detale, często rzemieślniczo. Szukanie i wybieranie antyków to inny rodzaj zakupów, niż wybieranie jednego z tysiąca masowo wyprodukowanych przedmiotów. Wymaga większej uważności, świadomości zakupów, a także jest pewnego rodzaju wyzwaniem, na które zwykle poświęcamy więcej czasu.
Antyki to prezenty ponadczasowe.
Ich wykonanie jest zwykle dużo solidniejsze niż przedmiotów, które możemy kupić w sklepie. Materiały, z których je wykonano, także nie wychodzą z mody, bowiem najczęściej to drewno, metale i kamienie szlachetne czy też skóra, masa perłowa lub laka. To normalne, że pewne style w meblarstwie są bardziej lub mniej modne, ale można założyć, że antyki które kupujemy dziś, za kilka lub kilkadziesiąt lat będą miały wyższą wartość rynkową.
Antyki to prezenty ekologiczne.
Wszechobecny konsumpcjonizm zdominował okres przedświąteczny. Kupujemy dużo, szukamy dobrych okazji, często ulegamy reklamom, napędzając to zakupowe szaleństwo. Antyki, jak sama definicja wskazuje, powstały 100 i więcej lat temu. Ich produkcja nie dewastuje środowiska, kupując je nie wspieramy wyzysku osób w krajach trzeciego świata, nie napędzamy produkcji. Dodatkowo przy zakupie antyków zwykle jesteśmy bardziej uważni i zastanawiamy się nad tym, co chcemy nabyć.
Pomysły na prezent:
Srebrna patera na czterech nogach przedstawiających lwy
Subtelny i stylowy prezent. Zachwyca dopracowanymi detalami. Będzie wspaniałą ozdobą eklektycznego wnętrza, jak i salonu w historyzującym stylu.
Fot. Srebrna patera
Antyczna cukiernica Biedermeier
Fot. Antyczna cukiernica
Wykonana z kolorowego szkła i bogato złocona. Odznacza się kunsztem wykonania. Ma wartość muzealną, więc będzie nie tylko niezwykłą dekoracją, ale też realną inwestycją.
Antyczna ławka z około 1920 roku
Prezent dla wielbiciela antyków. Ma dość uniwersalny charakter: sprawdzi się jako element wyposażenia salonu, holu, pokoju gościnnego czy sypialni.
Fot. Antyczna ławka
Lampa w stylu Art Deco z około 1960
Designerskie dzieło sztuki. Docenią go zarówno antyczni koneserzy, jak i osoby, które lubią współczesną sztukę.
Fot. Lampa w stylu Art Deco
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024