W jednym z artykułów przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące bejcowania- tutaj. Z taką wiedzą swobodnie możemy ratować stare kredensy czy stoliki, które bez naszej pomocy mogłyby zostać skazane na dożywocie na strychu czy w piwnicy. Ratowanie mebli o wartości nie tylko sentymentalnej, wymaga zagłębienia tajników renowacji. Dzisiaj nieco więcej o bejcowaniu, które może pomóc nam samodzielnie odświeżać drogocenne antyki.

O bejcowaniu słów kilka

Bejcowanie to barwienie drewna za pomocą bejcy. Powierzchnie drewniane można przyciemniać lub rozjaśniać. Bejcowanie służy także do wyrównywania koloru powierzchni mebla, np. w sytuacji gdy tylko pojedyncze elementy zostały poddane naprawie. Technika ta stosowana jest już od średniowiecza.

Na rynku jest duży wybór bejc, jednak do renowacji antyków najlepiej użyć bejc spirytusowych albo rozpuszczalnikowych. Z powodzeniem możemy także przygotować bejcę samemu: potrzebna będzie baza w postaci spirytusu lub denaturatu oraz bejca w proszku, która jest tańsza od gotowej i równie łatwo dostępna.

Uwaga: samodzielnie przygotowana bejca schnie w krótkim czasie, dlatego należy nakładać ją szybko.

Zanim zaczniemy bejcowanie

Bejcować można drewno surowe lub takie, które zostało dobrze oczyszczone. Warstwy lakieru usuwamy poprzez dokładne szlifowanie drobnym i ostrym papierem. Należy uważać, by nie nie zeszlifować powierzchni mebla zbyt mocno, ponieważ w konsekwencji drewno nie będzie tak łatwo przyjmowało bejcy. Po zakończeniu usuwania warstw lakieru czy farby, antyki muszą zostać dokładnie oczyszczone z pyłu.

Uwaga: szlifowanie wykonujemy wzdłuż włókien drewna.

Bejcowanie krok po kroku

gloves-332172_1280

1. Przygotuj niezbędne narzędzia do bejcowania: flanelową szmatkę, pakuły oraz rękawice ochronne.

2. Pakułą lub flanelową szmatką dokładnie rozprowadzać dużą ilość bejcy na powierzchni mebla – zawsze wzdłuż słojów!

3. Po rozprowadzeniu bejcy szybko przetrzyj drewno wzdłuż słojów.

Bejcowanie wykonujemy w jak najkrótszym czasie i jak najdokładniej, w przeciwnym razie na powierzchni antyków pozostaną przebarwienia i smugi.

Uwaga: Bardzo trudno uzyskać pożądany kolor bejcy. Barwy przedstawione na opakowaniu gotowych bejc rzadko pokrywają się z tym jak bejca wygląda na powierzchni mebli. Na ostateczny kolor bejcy pokrywającej powierzchnie drewna wpływają m. in. twardość drewna, wielkość porów czy wilgotność.

Zanim pokryjemy antyki bejcą, sprawdźmy jaki kolor uzyskamy malując wcześniej niewidoczny fragment mebla (np. bok szuflady).

Bejcowanie to nie wszystko

Bejca nigdy nie powinna być ostatnią warstwą pokrywającą antyki. Powierzchnie mebli należy dodatkowo zabezpieczyć lakierem, politurą czy woskiem. Warto mieć na uwadze, że bejca poryta warstwą lakieru, politury czy wosku nieco ściemnieje i nabierze głębi.

Dlaczego warto stosować bejcę?

Bejca pozwala na zmianę naturalnego koloru drewna, przy jednoczesnym zachowaniu rysunków słoi. Odpowiednio dobrany kolor bejcy sprawia, że drewno z którego wykonane są antyki, nabierze szlachetności.