Porcelana dla wielu z nas kojarzy się z Chinami. Nie bez powodu to właśnie w tym kraju dalekiego wschodu garncarstwo znane było od wielu wieków i również tam zostało wynalezione. Według legendy porcelana powstała na skutek innowacyjnego w tamtych czasach pomysłu oblepienia wiklinowego koszyka gliną i podpalenia go. Rezultatem tego eksperymentu było powstanie porcelany.
Mała wielka historia porcelany z epoki Tang
Za okres rozkwitu garncarstwa uznaje się właśnie okres Tang, który przypada na lata od 618 do 906 roku naszej ery, chociaż znane było ono w Chinach już dużo wcześniej. Cechą charakterystyczną garncarstwa z czasu Tang jest barwna glazura. Właśnie dzięki nowym kolorom naczynia zyskiwały nieznany wcześniej, unikatowy charakter. Dodatkowo to w tym okresie technologia produkcji porcelany uległa znacznemu postępowi, który był rozwijany w kolejnych epokach.
Trzy kolory, czyli porcelana Sancai
Porcelana z okresu Tang nazywana jest Sancai (co w tłumaczeniu dosłownym oznacza Trzy kolory). I chociaż początkowo kolorystyka ówczesnych dzieł rzeczywiście ograniczała się do trzech barw, potem stopniowo ją zwiększano. Wśród wyrobów Sancai znajdziemy porcelanę o różnych odcieniach brązu, zieleni, żółci, błękitu oraz bieli. Niestety do obecnych czasów zachowało się niewiele dzieł Sancai, większość z nich to figurki grobowe z sąsiedztwa miasta Xianu.
Do najlepiej znanych i zachowanych dzieł okresu Tang zalicza się między innymi pomniki grobowe, które były ozdobione porcelanowymi rzeźbami. Wśród typowych motywów dekoracyjnych możemy wyróżnić:
- figurki postaci zwierzęcych, wśród których zdecydowanie dominuje koń
- postacie ludzkie, które możemy podzielić ze względu na płeć. Kobiece sylwetki to w decydującej mierze figurki tancerek i dam dworu. Z kolei męskie postacie z tej epoki to przedstawiciele dworu, wojownicy oraz służba.
Porcelana Tang w służbie nauki
Ciekawostką jest, że to właśnie wyroby z okresu Tang doprowadziły do przełomowego odkrycia na temat szlaków handlowych mających łączyć w średniowieczu Chiny i Europę. Archeolodzy odkryli w Hiszpańskiej Saragossie, Almerii oraz Walencji, co następnie potwierdzili naukowcy, że porcelana z okresu Tang znalazła się w Europie. Ma to dowodzić, że już w IX-X wieku istniały drogi handlowe między Chinami a Europą. Przed odkryciem tego znaleziska zakładano że pierwsza chińska porcelana trafiła do Europy dopiero w XVI wieku.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024