Jaki jest aktualnie najbardziej gorący trend we wnętrzach? To eklektyzm. Styl, w którym czerpiemy trochę z tego co aktualnie modne, łączymy z tym co mamy i tworzymy wnętrza, jakie chcemy mieć.
Dlaczego warto postawić na styl eklektyczny?
Eklektyczne wnętrza mają wiele zalet. Po pierwsze, eklektyzm pozwala nam wyrażać siebie i aranżować mieszkania czy domy w sposób indywidualny, zgodny z nami. Po drugie, łączy różne estetyki, co jest wyjątkowo cenne dla wielbicieli antyków, którzy nie chcą zmienić swoich czterech ścian w prywatne muzeum. Dodatkowo styl eklektyczny może powstrzymać nieco nabywanie niepotrzebnych, nowych rzeczy i pozbywanie się starych, ale sprawnych. Jak? Przecież to co mamy, możemy z miksować z tym co modne, poprzez np. dodatki.
Jaki styl jest kwintesencją eklektyzmu?
Nazywa się go stylem wolnych dusz i nic dziwnego: w stylu boho możemy swobodnie łączyć designerskie perełki ze sztuką, folklorem czy antykami. Jego nonszalancja i artystyczna otoczka zjednuje sobie coraz więcej fanów. Styl boho nie ma zasad, ale możemy wyróżnić kilka wskazówek, jak urządzić w jego duchu wnętrza:
Feeria wzorów i kolorów
W aranżacjach w duchu boho możemy porzucić wszystkie prawdy i reguły na temat łączenia w wzorów i kolorów. Tutaj motywy egzotyczne, geometryczne i folkowe mogą się wzajemnie uzupełniać. Dokładnie tak jak kolorystyka: krzykliwa i kontrastowa tworzy spójną całość z pastelami i zgaszonymi barwami.
Podróżniczy misz-masz
Boho ma bardzo kosmopolityczny charakter. Swobodnie spotykają się w nim różne gatunki drewna, od egzotycznego palisandru po nasz rodzimy dąb. Pamiątki i dekoracje także miewają różne pochodzenie: nic nie stoi na przeszkodzie byśmy zestawiali ze sobą afrykańskie rzeźby, dekoracje duńskich projektantów czy rustykalne elementy. Podobnie ceramika czy płytki: w boho swoje miejsce znajdą zarówno płytki w marokańskie wzory jak i te rodem z PRL-u!
Ogrom dodatków i ozdób
Boho to nie styl dla minimalistów. Tutaj dodatki są kluczowym elementem każdej aranżacji. Bardzo ważne są tkaniny: w postaci pledów, narzut, kilimów, zasłon czy obrusów. Oczywiście w różne wzory, kolory i z różnych zakątków świata. Istotne są też pamiątki i meble: od ozdobnych antyków, po interesującą porcelanę, przez nietuzinkowe dekoracje np. w formie łapaczy snów.
Skąd wziął się styl boho? Do jakich wnętrz pasuje? I kto powinien postawić na ten styl? O tym w kolejnym artykule.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024