We wnętrzach w stylu japońskim nic nie jest pozostawione przypadkowi. Niewielka ilość przedmiotów ułożona w przemyślany sposób, tworzy harmonijne aranżacje, przypominające dzieła sztuki. Ale jak styl japoński przenieść do polskich wnętrz? 

Zbyt dosłownie nie znaczy dobrze

Nie wszystkie japońskie patenty sprawdzą się w naszej szerokości geograficznej. Niziutkie stoliki, przy których trzeba siedzieć na poduszkach czy materace w formie maty, którą składa się każdego ranka, mogą okazać się mało komfortowe, bowiem jesteśmy przyzwyczajeni do innych mebli. Lekkie, przesuwane ścianki będą ciekawym patentem na wydzielanie przestrzeni, ale zastosowane w całym domu mogą okazać się niewystarczające do zachowania kameralnej przestrzeni, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. 

Zresztą przenoszenie wszystkich patentów 1:1 sprawi raczej, że nasze wnętrza będą sztuczne i przestylizowane. Czym się zatem inspirować i jakie motywy przenieść do naszych wnętrz?

Inspiracje tak, ale niekoniecznie dosłowne

Japończycy mają wiele pomysłów na tworzenie pięknych przestrzeni. Wiele z nich jest uniwersalnych i można przemycić je do zupełnie innych, odległych stylów. 

Światło i przestrzeń

W japońskich wnętrzach światło, najchętniej naturalne, odgrywa ważną rolę. Stąd tak popularne są tam duże okna i lekkie przesuwane drzwi oraz ścianki, np. z papieru ryżowego, które przepuszczają naturalne światło. W naszych wnętrzach nie musimy być aż tak dosłowni i zamiast ścian jakby wyjętych z tradycyjnego japońskiego domu, możemy postawić na lekkie przepierzenia, np. w formie cienkich desek, przypominających żaluzje, ale w orientacji pionowej. Takie elementy pozwolą nam podzielić przestrzeń na różne strefy i jednocześnie nie będą przytłaczające. Ma to duże znaczenie szczególnie w mieszkaniach i domach z małym metrażem.

Sztuczne światło powinno mieć za to charakter rozproszony i punktowy. Mile widziane są papierowe lampy inspirowane lampionami.

Wanny Ofuro 

W Japonii wiele elementów życia codziennego przybiera formę rytuałów. Nie inaczej jest z kąpielą, która tutaj jest raczej elementem oczyszczenia duszy i uspokojenia umysłu, a samo mycie ciała bardziej środkiem zapewniającym zdrowie i harmonię niż celem samym w sobie. 

Tym samym w prawdziwym japońskim domu nie może zabraknąć wysokiej wanny, w której mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni zażywają długich, gorących kąpieli. Jeśli drewniana wanna nie do końca mieści się w estetyce waszej łazienki, wybierzcie opływową, nowoczesną wannę stojącą. Także wpisze się w styl japoński, ale będzie bardziej korespondowała z europejskimi wnętrzami.

Co jeszcze możemy wyciągnąć z japońskiej sztuki projektowania wnętrz? O tym w kolejnym wpisie.