Przygotowania do świąt dla wielu z nas oznacza gruntowne porządki, przyrządzanie ogromnej ilości świątecznych dań i w końcu strojenie domu. Czy dekoracje są najważniejsze? Oczywiście, że nie. Ważniejsza jest atmosfera, relacje rodzinne, samopoczucie. Ale odpowiednie ozdoby pozwalają mocniej poczuć magię świąt i cieszyć się z małych rzeczy.
Kluczowe miejsce w święta wigilijny stół
Wigilijne dania i pyszności zajadane przez kolejne dwa dni, to coś, za co wielu z nas szczerze kocha święta. A uroczysta kolacja, w gronie najbliższych, wymaga wspaniałej oprawy. Jak udekorować stół na święta?
Na pewno nie może zabraknąć na nim świątecznego obrusu. Do wyboru mamy tradycyjną i bardzo elegancką biel, okrycia w czerwoną kratę czy takie z motywami świątecznymi. Im bardziej stonowany obrus, tym więcej przestrzeni na ciekawe ozdoby typu serwetki, stroiki i świece.
Może warto też wskrzesić zwyczaje przodków? Dawniej na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć sianka po obrusem, pieniążka i łuski karpia pod talerzem oraz ładnie wyeksponowanego opłatka.
Noc Wigilijna to także idealna okazja, by wyciągnąć na stół antyczną porcelanę.
Nie taka tradycyjna choinka
Dzisiaj niewielu z nas wyobraża sobie święta bez choinki. Jednak choinka na ziemiach polskich ma dość krótką historie. Po raz pierwszy pojawiła się tutaj na przełomie XIX i XX wieku, a tradycja przyszła do nas z Niemiec. Wcześniej w Polsce zamiast drzewka przynoszono do domu tylko gałąź, zwykle świerku lub sosny, którą zawieszano pod sufitem i przystrajano ozdobami. Tę dekorację nazywano podłaźniczką. A jak wyglądały ozdoby świąteczne sprzed 100 czy 200 lat? Robiono je z orzechów, słomy, jabłek czy domowych wypieków.
Jeśli nasze wnętrza są zaaranżowane tradycyjne, dominują w nich np. biedermeiery, warto rozważyć ozdobienie domu właśnie takimi starodawnymi dekoracjami.
Świąteczna kolorystyka
Święta kojarzą nam się z bielą, zielenią i czerwienią. Cóż, przecież święta to śnieg, czerwona krata, gwiazda betlejemska (roślina), strój Mikołaja i oczywiście zielone drzewko. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy odeszli nieco od tradycji i wybrali złote czy niebieskie ozdoby. Ciekawym rozwiązaniem są dekoracje monochromatyczne: utrzymane w jednym kolorze o różnych odcieniach. To pasuje to eleganckich i nowoczesnych wnętrz.
Jeśli jednak zdecydujemy się na świąteczny pakiet trzech kolorów, postarajmy się, by pojawiały się one raczej w formie akcentów. Taka mieszanka kolorów będzie korespondowała we wnętrzach w duchu angielskim, tradycyjnie urządzonych czy skandynawskich, gdzie bazą są neutralne kolory.
Otoczenie, w którym żyjemy, świętujemy, wypoczywamy ma znaczenie, ale nie zapominajmy, że w święta najważniejsi są ludzie.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024