W Nowym Roku lubimy podejmować nowe wyzwania. Dla niektórych z nas to symboliczne zamknięcie dawnych spraw i najlepszy czas na rozpoczęcie czegoś nowego. A gdyby tak tym razem postawić na zmianę wnętrz, a nie nas samych?

Od czasu kiedy świat zdominowała pandemia, dla wielu z nas mieszkania i domy stały się miejscem, w którym spędzamy niemal cały 24 godziny na dobę. To dobry powód, by przearanżować je tak, by nie tylko były estetyczne, ale też by dobrze i wygodnie się w nich żyło.

Jak pogodzić zdalne lekcje, zdalną pracę i obowiązki domowe?

Wiele z nas sytuacja życiowa zmusiła do organizowania w domowym zaciszu biura, klasy lekcyjnej, miejsca do wypoczywania i gotowania, które dodatkowo należy utrzymać w porządku. Często jeszcze w tym całym chaosie musi znaleźć się przestrzeń dla maluchów, seniorów czy zwierząt domowych. Nie jest łatwo tak żyć, szczególnie, jeśli nasz dom do tej pory nie był tak wielofunkcyjny, a metraż złośliwie nie rozciąga się wraz z oczekiwaniami mieszkańców. 

Jak zatem urządzić mieszkanie/dom, który spełni tak wiele oczekiwań?

1. Postaw na wielofunkcyjne meble

Czasem wystarczy lepsze oświetlenie lub rozkładany stolik, by stworzyć wygodne miejsce do pracy zdalnej. Warto przemyśleć też nadanie starym meblom nowych funkcji. Może antyczna toaletka w naszej sypialni jest na tyle duża, by pomieści laptopa? 

2. Mniej znaczy więcej

W mieszkaniu, które jest wielozadaniowe i o ograniczonym metrażu, dobrze wybrać praktyczne wyposażenie. Zrezygnujmy z dekoracji, które tylko zagracają przestrzeń. Jeśli nie potrafimy sobie wyobrazić wnętrza bez wyrazistych dekoracji, możemy zaaranżować tam meble, które będą i piękne, i praktyczne. Z odrobiną wyobraźni, możemy w ten sposób przemycić do wnętrz nawet antyki.

3. Wydzielanie stref

Oczywiście jeśli w naszym salonie mieści się jednocześnie sypialnia, biuro, jadalnia i miejsce na rodzinne spędzanie czasu, nie możemy postawić w tym pomieszczeniu kilku dodatkowych ścianek. Czasem wystarczy jednak przepierzenie, odwrócenie fotela, zaakcentowanie przestrzeni poprzez lepsze doświetlenie czy naklejenie tapety na fragment ściany, by wykroić kącik, który się wyróżnia. Dzięki takim strefom łatwiej włączać w sobie tryb: praca, relaks czy obowiązki domowe. Pomaga to też w utrzymaniu porządku.

4. Postaw na jasne, lekkie wnętrza

To tylko zabiegi wizualne, ale w jasnych wnętrzach ma się wrażenie, że jest więcej przestrzeni. Tym samym w aranżacji dobrze postawić na lekkie oprawy okien, by wpuszczać do środka jak najwięcej naturalnego światła. Stawiać na jasne kolory. Wybierać lekkie meble. Warto też dodać do wnętrz lustra, które odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń.

A jeśli w domu mimo to panuje chaos i nieustanny hałas? Wtedy pozostają nam słuchawki albo wyjście na wyciszający spacer.