Dom czy mieszkanie to nasz mały, osobisty świat, przestrzeń, w której spędzamy wolny czas, odpoczywamy, a często także pracujemy czy spotykamy się z bliskimi. Traktujemy je również w kategoriach wizytówki, którą możemy się pochwalić. Jak znaleźć balans między wygodą, przytulnością, indywidualnym charakterem wnętrz, funkcjonalnością, trendami, a tym co nam się podoba? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek jak urządzać przestrzeń mieszkalną.
Podział przestrzeni
Idealnie, jeśli możemy pozwolić sobie na rozgraniczenie przestrzeni: na tę prywatną i dostępną dla gości. I na tę, w której będziemy mogli popracować i wyciszyć się oraz tę, w której spędzimy czas z rodziną. O tym najlepiej pomyśleć już na etapie projektu architektonicznego. Czasem nie mamy jednak wpływu na rozkład pomieszczeń w naszym mieszkaniu czy domu. I wtedy na pomoc przychodzą nam różne patenty, które przynajmniej w sposób symboliczny pozwalają podzielić mieszkanie lub dom na różne strefy i zapewnić poczucie prywatności podczas pracy czy wypoczynku.
Wykorzystujmy lekkie przepierzenia, kolory i/lub wzory ścian, plakaty, dywany, oświetlenie, rozkład mebli, by aranżować w domu/mieszkaniu różne strefy. Poprawi to jego funkcjonalność i nasz komfort, a także pozwoli utrzymać większy porządek.
Organizacja przestrzeni
Artystyczny nieład dobrze wygląda na zdjęciach z magazynów wnętrzarskich. W codziennym życiu trudno osiągnąć taki efekt. Dlatego zanim zabierzemy się do wybierania przepięknych mebli antycznych, dekoracji czy nowego kompletu wypoczynkowego, zastanówmy się gdzie zamierzamy przechowywać nasze rzeczy.
Nie każdy z nas ma miejsce, by zaaranżować w domu meble rozmiarów szafy gdańskiej. A jeśli nasz metraż generalnie jest raczej niewielki, dobrym rozwiązaniem są meble bazowe, np. w postaci regałów, szaf przesuwnych z frontami w neutralnych kolorach albo w formie tafli lustrzanej. Takie meble optycznie nie zmniejszą nam przestrzeni, zapewnią za to miejsce na przechowywanie przedmiotów. Przy odrobinie pomysłowości, będą zlewały się ze ścianami, dzięki czemu staną się dobrym tłem dla mniej praktycznych, ale za to piękniejszych elementów wyposażenia wnętrz.
Na rzeczy, które potrzebne są nam tylko sezonowo lub takie, których generalnie rzadko używamy, warto zagospodarować np. pawlacze, miejsce pod łóżkiem czy półki pod sufitem w szafach. Jeśli do tego pod ręką uda nam się umieścić niewielką ławeczkę czy stołek (wykorzystywany na co dzień np. przy przebieraniu się z odzieży wierzchniej), które pomogą nam dostać się w razie potrzeby do trudniej dostępnych schowków, nasze mieszkanie z miejsca stanie się wygodniejsze do życia.
Za to przy wykończeniu aranżacji nie zapomnijmy o detalach: czasem wystarczy konsola z ozdobną miseczką na klucze, komplet ładnych haczyków na ręczniki czy kilka dodatkowych półek, by nasze wnętrza stały się łatwiejsze w kontekście utrzymania czystości.
Co dalej? O tym w kolejnym artykule.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024