Podobają Ci się antyczne przedmioty, ale masz obawy przed wprowadzeniem ich do swoich wnętrz? W poniższym wpisie omówimy najczęstsze obiekcje, o jakich mówią przeciwnicy mebli antycznych.
1. Antyki nie pasują do nowoczesnych wnętrz
W ostatnich latach na topie są aranżacje, w których króluje eklektyzm. Są one nie tylko stylowe, ponadczasowe, ale także wpisują się w idee projektowania wnętrz o indywidualnym charakterze. I właśnie ze względu na wszechobecny eklektyzm, nikogo nie dziwią antyki nawet w ultra nowoczesnych wnętrzach, w których motywem przewodnim jest np. minimalizm, styl skandynawski czy industrialny.
W nowoczesnych aranżacjach antyki przełamują pewnego rodzaju surowość, dodają nutki tajemniczości i stylowego uroku. Ze względu na mocny kontrast, stają się czymś w rodzaju biżuterii dla mieszkania czy domu.
Są też style które od lat łączą antyczne meble z nowoczesnym wyposażeniem, np. styl francuski.
2. Antyczne meble są mało praktyczne
Oczywiście wiele mebli antycznych powstało przede wszystkim po to, by zachwycać estetyką. Ale to od nas zależy czy nadamy im odpowiednie funkcje i wykorzystamy ich potencjał. Co więcej, choćby Ludwiki Filipy czy Biedermeiery zgrabnie łączą funkcjonalność, wygodę oraz aspekt wizualny.
3. Stare przedmioty śmierdzą i są używane
Niektórzy mają obawy, że antyczne meble będą np. brzydko pachnieć. Oczywiście drewniane przedmioty, które latami stały w zawilgoconych piwnicach czy kurzyły się na strychach, mogą pachnieć mało przyjemnie. Natomiast w dobrych sklepach antykwarystycznych wszystkie bezpowrotnie zniszczone elementy (takie jak tapicerka, papier naklejony na tyły szuflad, szafek) zostają wymienione na nowe. Całe meble są też poddawane dokładnemu czyszczeniu, często są też ponownie olejowane czy lakierowane. Tym samym absolutnie nie ma powodów, dla których powinniśmy się obawiać o to, że będą brzydko pachnieć albo że będą brudne po użytkowaniu przez inne osoby.
4. Antyki są drogie
To czy dany przedmiot jest drogi, podlega subiektywnej ocenie. Ale nawet jeśli przyjmiemy, że antyki są droższe niż przeciętne nowe meble z salonu, to musimy pamiętać o tym, że:
Antyki zakupione w renomowanych sklepach są doskonale zachowane, zostały poddane profesjonalnej renowacji i posłużą nam nie tyle lata, co całe następne pokolenia. Tym samym w perspektywie długofalowej może się okazać, że będą nas kosztowały mniej, niż nowe meble, ale zmieniane co kilka sezonów.
Antyki to nie są zwykle meble, które kupujemy głównie ze względów praktycznych. Mogą one być elementem szerszej kolekcji, albo sposobem na inwestycję.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024