Czy wnętrza wypełnione antykami muszą odtwarzać wiernie dawne epoki? Absolutnie nie. Wiele osób decyduje się raczej na stylowe łączenie nowoczesności z meblami antycznymi. Jak to zrobić?

1. Antyki powinny grać pierwsze skrzypce

Antyki w nowoczesnych wnętrzach tworzą unikalny klimat i mocny kontrast. W porównaniu do współczesnych wnętrz i sprzętów, są nad wyraz dekoracyjnie i monumentalne. Pozwólmy im zatem grać pierwsze skrzypce. Na tle czystych, jasnych wnętrz i prostego, nowoczesnego wyposażenia, w pełni wyeksponujemy ich piękno. Zbyt duża ilość dekoracji i współczesnych mebli może doprowadzić do tego, że do aranżacji wkradnie się chaos.

2. Nie bójmy się odważnych zestawień

Antyki idealnie korespondują z eleganckimi, klasycznymi wnętrzami, takimi jak kamienice z wysokimi oknami, parkietem w jodełkę i subtelną sztukaterią. Ale bardzo interesująco wyglądają także we wnętrzach w duchu skandynawskim, minimalistycznym czy industrialnym. Jak to możliwe?

W stylu skandynawskim dużą rolę odgrywają naturalne materiały i neutralne kolory, a to idealne tło dla antyków.

Minimalizm pozwala w pełni wyeksponować piękno stylowych mebli.

Styl industrialny, ze względu na swoją surowość i oszczędność w dodatkach, dzięki meblom antycznym, staje się bardziej przytulny i fascynujący.

3. Szukajmy motywów wspólnych

Jeśli decydujemy się wprowadzić meble antyczne do nowoczesnych wnętrz, wybierajmy takie, które mają wspólny motyw, np. są wykonane z tego samego gatunku drzewa, zaprojektowano je w tym samym stylu, mają ten sam kolor. Trzymajmy się tej zasady w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu aranżacja nabierze spójności.

4. Stawiajmy na klasykę, ale w odważnym wydaniu

Klasyka zawsze się obroni, nie bójmy się zatem w swoich wnętrzach odwoływać do jej zasad. Umiar, symetria, powtarzalność motywów, wysokiej jakości materiały, solidne wykonanie to cechy aranżacji, w których antyczne meble będą się doskonale prezentowały. Jednak nie musimy być w każdym aspekcie zachowawczy, przeciwnie: do takich ponadczasowych wnętrz można wprowadzić mocniejsze akcenty. Np. dodatki ze zwierzęcymi motywami, wyraźny akcent kolorystyczny, designerską dekorację. 

5. Zachowajmy odpowiednie proporcje 

Aranżując eklektyczne wnętrza powinniśmy odpowiednio ustalić proporcje między nowoczesnością a stylowymi elementami. Pojedynczy antyk na tle współczesnych wnętrz może wyglądać sztucznie. Ale wprowadzenie elementów, które będą do niego nawiązywały (np. antyczne lustro, zegar, dywan itp.) sprawi, że lepiej wtopi się w aranżacje.

Styl eklektyczny to spore wyzwanie, ale przy zachowaniu powyższych zasad, możemy stworzyć unikalne, piękne i jednocześnie praktyczne wnętrza.