Styl rustykalny często kojarzy się z prymitywnym wyposażeniem wnętrz – zydlami i skrzyniami, piecem na drewno i bielonymi wapnem ścianami. Ale tak naprawdę każdy z nas może indywidualnie zinterpretować jego założenia i stworzyć aranżacje inspirowane sielską wsią, które będą jednocześnie nowoczesne czy eleganckie. Jak się do tego zabrać?
Czym charakteryzuje się styl rustykalny?
Styl rustykalny nie ma ścisłych założeń ani sztywnych ram. Jednak by oddać jego klimat we wnętrzach, warto wykorzystać kilka wskazówek:
Neutralne kolory – styl rustykalny to przede wszystkim biel, ale także kolory ziemi, takie jak zielenie, beże, brązy. Styl rustykalny w wydaniu francuskim będzie charakteryzował się też fioletami (nawiązującymi do lawendy). A ten skandynawski błękitem i szarościami.
Naturalne materiały – styl rustykalny ma sprawić, że będziemy żyli bliżej natury. Dlatego nie ma w nim miejsca na sztuczne materiały. Zamiast nich, we wnętrzach króluje drewno, ceramika, len, bawełna, kamień, wiklina, rattan.
Rustykalne dodatki – będą tutaj pasowały zarówno dekoracje z motywem folklorystycznym, jak i kwiaty i zioła w glinianych donicach, plecione dywany czy pledy w ludowe wzory.
Wiejski klimat – wieś to zaprzeczenie przesadnego przepychu czy nowoczesnego minimalizmu. Dlatego rustykalne wnętrza powinny kojarzyć nam się z przytulnością, prostotą i bliskością przyrody. Idealnie wpisuje się tutaj kamienny kominek, okna z drewnianymi okiennicami, kamienna lub drewniana podłoga, suszona zioła i wszelkie niedoskonałości, takie jak pęknięcia, odpryski farby.
Jakie meble pasują do rustykalnych wnętrz?
Meble, które idealnie wpisują się w styl rustykalny są wykonane z drewna lub wikliny. Teoretycznie powinny być proste, bez zbędnych dekoracji. W praktyce w styl wiejski wpiszą się zarówno antyki w stylu angielskim, jak i kunsztowne ludwiki – o ile odważymy się na eklektyczne aranżacje, a przepych mebli antycznych zrównoważymy kolorem (np. bielą), prostą tapicerką czy stonowanym tłem.
Oczywiście jeśli zdecydujemy się na eklektyczne aranżacje, pojedyncze antyki powinniśmy zestawiać z innymi elementami, które połączą rustykalną prostotę z elegancją antycznych przedmiotów. Tym samym antyczny fotel będzie wyglądał doskonale na tle skromnego i prostego wnętrza w duchu rustykalnym, jeśli np. na drewnianej czy kamiennej podłodze ułożymy dywan korespondujący z antykami i jednocześnie wtapiający się w wiejskie wnętrza.
Do kogo pasuje styl rustykalny?
To idealny styl dla osób, które lubią ciszę i spokój w przytulnym i skromnym wydaniu. Estetyka stylu charakteryzuje się prostotą i nawiązaniami do natury. Tak naprawdę większość osób czuje się dobrze w takich wnętrzach, ale na dłuższą metę najlepiej sprawdzi się on u osób ceniących domowe ciepło wyżej niż przepych czy laboratoryjny minimalizm.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024