Meblarstwo wciąż ewoluuje. Od prostych, wręcz prymitywnych mebli, typu zydle czy skrzynie, za sprawą rozwoju technologii i potem przemysłu, przeszło przez wiele faz. Są osoby, które twierdzą, że szczyt rozwoju osiągnęło pod koniec XVI wieku za sprawą ebenistów. Inni, że w czasie rewolucji przemysłowej. A jeszcze inni, że to duńscy projektanci wznieśli meblarstwo na najwyższy poziom pod względem designu i funkcjonalności. Co ciekawe, na przestrzeni wieków powstało wiele mebli, które dzisiaj są niemal nieznane. Jakie to meble? I czy warto mieć takie antyki w domu?

Bankietka

Mebel zaprojektowano we Francji, w XVII wieku, a w wieku XVIII zyskał na popularności. Czym właściwie jest bankietka? To lekka ławka, bez oparcia, czasem wyposażona w boczne poręcze. Ustawiano ją we wnękach okiennych, na korytarzach, w holach, w budynkach publicznych. 

Współcześnie bankietka jest wdzięcznym elementem  aranżacji: sprawdzi się jako mebel ustawiony przed łóżkiem, czy jako ławeczka w holu lub przedpokoju. Będzie pięknie wyglądała w pokoju zaaranżowanym w stylu shabby chic. 

Berżera

To charakterystyczny fotel z okresu rokoko. Jest rozłożysty, w pełni tapicerowany i ma lekko cofnięte siedzisko. Pierwotnie tkaniny wykorzystywane do jego tapicerowania przedstawiały sceny pasterskie, stąd nazywa się go czasem pasterką. Siedzisko ma wyściełane poduszką. Co do nóżek, to początkowo były zakrzywione, z czasem zastąpiono je nóżkami prostymi, z charakterystycznymi żłobieniami. 

Współcześnie berżera jest tak dekoracyjnym fotelem, że sama w sobie może stanowić niebanalną ozdobę salonu, sypialni czy gabinetu.

Biurko Davenport 

To mały mebel z pochyłym blatem, przymocowanym na zawiasach, który można odchylać. Pod blatem kryje się przestrzeń do przechowywania papieru i narzędzi do pisania. Z przodu biureczko wyposażone jest w dwa filary, a po jednej stronie ma szuflady. Dużą popularność zdobyło w XIX wieku. Biurko Davenport bywa mylone z sekretarzykiem. 

Współcześnie trudno wykorzystywać biurko Davenport zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem. Może pełnić ono jednak ciekawą ozdobę biura czy salonu, a także stanowić mebel do przechowywania drobiazgów.

Tete-a-tete 

To niezwykły mebel nazywany kanapą zakochanych. Wyróżnia go kształt litery S, co miało pomóc rozmówcom patrzeć sobie prosto w oczy. Wyrażenie tete-a-tete oznacza też intymną rozmowę, twarzą w twarz. Sofa była popularna we Francji, pod koniec XVIII wieku.

Ze względu na interesującą formę, sofa jest prawdziwym wyzwaniem aranżacyjnym. Powinna być ustawiona na środku pokoju. Mebel sam w sobie jest bardzo ozdobnym elementem.