Jakie są nasze pierwsze skojarzenia z barokiem? Zapewne pałacowe, pełne przepychu wnętrza. Albo zapierające dech w piersiach obiekty sakralne. Czy zatem jest możliwe wprowadzenie elementów baroku do współczesnych domów i mieszkań? Tak!

Trochę historii 

Styl barokowy zrodził się pod koniec XVI wieku we Włoszech, ale szybko stał się popularny także w innych częściach Europy. Wpłynął on na malarstwo, literaturę, muzykę, architekturę i meblarstwo tamtych czasów. Barok zerwał ze sztywnymi okowami harmonijnego, nawiązującego do antycznego porządku renesansu, chociaż nie stał do niego w opozycji.

Architektura i meblarstwo baroku nie tylko oszałamia przepychem wyrażonym np. złoceniami, ornamentami, światłocieniami, ale także iluzją ruchu i kreatywnością. Dzieła barokowe miały wywoływać emocje, oddziaływać na zmysły, a nawet szokować. 

Ducha baroku oddaje już sama jego nazwa, która pochodzi od portugalskiego słowa barocco, oznaczającego perłę o nieregularnym kształcie. 

Barok we współczesnych wnętrzach

Styl barokowy idealnie wygląda we wnętrzach pałacowych czy w monumentalnych obiektach sakralnych. Trudno go zatem dosłownie wprowadzić do współczesnych wnętrz. Ale tak naprawdę niezależnie od metrażu, możemy przemycić do naszych aranżacji barokowe akcenty. Pamiętajmy jednak o proporcjach: jeśli mieszkamy w kawalerce, wybierzmy do naszego mieszkania niewielkie antyki, które będą pełniły rolę biżuterii we wnętrzach, a nie bazy. Bądźmy też ostrożni w doborze wzorów, kolorów i faktur, by efekt końcowy nie był przeładowany i przerysowany.

Im większe wnętrza, tym bardziej możemy wyeksponować barokowe antyki (które są sporych rozmiarów) i inne elementy aranżacji nawiązujące do tej epoki. Dodatki w stylu baroku to np.

barokowa sztukateria

tapety z motywami roślinnymi czy scenkami rodzajowymi

ciężkie, mięsiste zasłony

dekoracyjne oświetlenie (np. kryształowe czy złocone lampy)

lustra w ozdobnych, złoconych ramach

Jednak w przeciwieństwie do oryginalnych wnętrz barokowych, we współczesnych aranżacjach bezpieczniej zachować umiar w dekoracjach, a także wzorach i kolorach. 

Barok a wykończenie wnętrz

W baroku, słynącego z przepychu, stawiano na drogocenne materiały: np. marmur, drewno, złoto, skóry, kamienie półszlachetne i szlachetne, aksamit, szylkret, masa perłowa, kość słoniowa. A dodatkowo kontrastowe kolory oraz odważne wzory i faktury. Ściany pokrywała ozdobna boazeria, gobeliny czy wyraziste tapety. Jednak same antyki barokowe są tak dekoracyjne, że wykończenia wnętrz może być bardziej zachowawcze. Ściany w neutralnych kolorach (np. ozdobione sztukaterią w kolorze stapiającym się ze ścianą) będą wystarczającym tłem, dla dekoracyjnych mebli. Podobnie podłogi: elegancki parkiet będzie wystarczająco ozdobny, nie musimy dodatkowo wszędzie dopełniać go dywanami z bogatymi wzorami. 

Mniej znaczy więcej, a eklektyzm wykorzystujący barokowe akcenty i antyki będzie wyglądał we współczesnych wnętrzach dużo bardziej ponadczasowo i naturalnie od dosłownego przenoszenia aranżacji sprzed co najmniej 4 wieków.