Początkowo starożytni Grecji czerpali wiedzę i inspirację dotyczącą konstrukcji mebli z Egiptu i Azji, ale z czasem zaczęli tworzyć unikatowe projekty i własny styl. Niestety, chociaż znamy konstrukcje wielu mebli z czasów starożytnej Grecji, żaden mebel z tamtych czasów się nie zachował. Skąd zatem czerpiemy o nich wiedzę? Głównie z malunków, którymi pokryte były np. ceramiczne naczynia.

Jak wykonywano greckie meble?

Podstawowym materiałem do tworzenia greckich mebli było drewno (np. klon, dąb czy cis), chociaż prawdopodobnie do tego celu wykorzystywano także elementy metalowe albo kamienne. Części drewniane łączono ze sobą za pomocą kołków, gwoździ, metody czopowej, a nawet kleju, Jeśli chodzi o techniki obróbki drewna, to znano m.in. rzeźbienie czy obróbkę za pomocą pary wodnej. A do ozdabiania wykorzystywano m.in. inkrustacje czy fornir.

Jakich mebli używali starożytni Grecy?

Krzesła

Starożytni Grecy znali kilka rodzajów krzeseł. Np. proste i lekkie taborety nazywane difros, które były wówczas powszechne dostępne. Taboret difros miał również swoją bardziej mobilną, składaną wersję. Z kolei najpopularniejsze krzesło antyczne to klismos. Konstrukcja tego krzesła jest wręcz ikoniczna, bowiem jego tylne nogi miały kształt łuku i przechodziły w oparcie. Krzesło miało bardzo lekką konstrukcję i zakłada się, że było używane głównie przez kobiety. Osobną kategorią krzeseł były trony i katedry: ciężkie, reprezentacyjne krzesła, bogato rzeźbione, które były elementem wyposażenia takich miejsc jak świątynie.

Stoły

Grecy słynęli z doskonałej znajomości matematyki czy proporcji. Zapewne to sprawiało, że najczęściej grecki stół składał się nie z 4, a z 3 nóg. I doskonale utrzymywał równowagę. Niektóre stoły miały tylko jedną nogę. Za to stoły, które są dla nas uznawane za klasyczne, czyli te z 4 nogami, były używane głównie jako miejsce do pracy. Typowy stół w starożytnej Grecji był dość niski, wsparty na 3 nogach i z prostokątnym blatem. Ale kwadratowe czy okrągłe blaty także były wtedy spotykane. Stoły służyły wówczas głównie do spożywania posiłków. Osobną kategorią stołów były te używane w obrzędach religijnych, które stały np. w świątyniach.

Kanapy 

Chociaż może wydawać się to niezwykłe, starożytny znali mebel, który dzisiaj moglibyśmy porównać do kanapy. Miała ona prostokątny kształt i była wsparta na 4 nogach, z czego często dwie były dłuższe, przechodzące w podłokietniki. Siedziska wypełniano wełną, pierzem, słomą lub liśćmi, a dla wygody wyposażano je także w poduszki.

Niektóre meble z okresu starożytnej Grecji doczekały się swoich współczesnych, designerskich wersji (np. krzesło klismos). A dorobek starożytnych Greków jest podstawą dla ponadczasowego stylu klasycystycznego.