Barok kojarzy nam się z przepychem, przerostem formy nad treści, obiektami sakralnymi lub pałacami. Jak przedmioty z tej epoki zaaranżować we współczesnych wnętrzach? I czy to w ogóle możliwe?
Trochę historii
Barok był głównym kierunkiem w sztuce, architekturze czy meblarstwie od końca XVI do XVIII w niemal całej Europie. Chociaż narodził się we Włoszech, najbardziej rozwinął się we Francji. Opierał się na architekturze klasycznej, jednak ważną rolę odgrywały w nim doświadczenia duchowe, emocje, mistycyzm. Jest on też silne związany z kościołem katolickim (barok był jego nieoficjalnym stylem).
W malarstwie, rzeźbach czy architekturze dużą rolę odgrywały pół-cienie, płaskorzeźby i inne elementy dekoracyjne dające wrażenie ruchu i niepokoju. Z założenia dzieła barokowe miały oddziaływać na zmysły, wywoływać emocje, szokować.
Meble w okresie baroku
Typowe antyki stworzone w duchu baroku to rozłożyste łoża z baldachimami, masywne szafy wsparte na nóżkach w kształcie kul, duże, dwuszufladowe komody z wygiętym obłym frontem czy kryształowe żyrandole.
W antykach z tego okresu bardzo ważną rolę odgrywały elementy dekoracyjne, w tym m.in.
- rzeźbione ornamenty roślinne
- inkrustacje (z kości słoniowej, masy perłowej, kamieni szlachetnych, alabastru czy marmuru)
- nietypowe linie mebli (np. w postaci wygiętych nóg, falowanych krawędzi, wypukłych frontów)
- pokrycia z najwyższej jakości materiałów (np. haftowanych tkanin, skóry, aksamitu).
Barokowe antyki we współczesnych wnętrzach
W dużym uproszczeniu można przyjąć, że im starsze antyki, tym trudniej je zdobyć. Trudno zatem skompletować wszystkie meble do domu czy mieszkania w stylu barokowym. Jednak czy to problem? Wręcz przeciwnie. Eklektyczne wnętrza, w których antyki są jak wyjątkowe ozdoby, zdecydowanie łatwiej zaaranżować. I wygodniej w nich żyć.
Jak zatem wprowadzić te ozdobne i masywne meble do współczesnych wnętrz? Należy pamiętać jednak o kilku zasadach:
- nie traktujmy antyków jak muzealnych eksponatów, jeśli w swojej istocie nie są one jedynie ozdobą (np. w postaci obrazu), używajmy ich jak współczesnych mebli
- ze względu na ozdobny charakter barokowych przedmiotów, dobierajmy do nich współczesne meble o bardziej minimalistycznym charakterze.
- pamiętajmy o spójności: jeśli w pomieszczeniu mamy barokową szafę, dobierzmy do niego np. ciężkie, aksamitne zasłony, dywan albo fotel o barokowym charakterze. Dzięki temu barokowe meble nie będą sprawiały wrażenia przypadkowych
Antyki z epoki baroku to wyjątkowe i piękne meble. Odpowiednio zaaranżowane, nadadzą naszym wnętrzom nutki luksusu, wyjątkowości i oryginalności.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024