Styl rokoko bywa utożsamiany z barokiem. Jednak to spory błąd! Chociaż faktycznie styl rokoko niejako zastąpił barok, tak naprawdę jest jego przeciwieństwem. Czym wyróżnia się rokoko, kiedy się narodził i jak zaaranżować go we współczesnych wnętrzach? O tym poniżej.

Trochę historii

Rokoko powstało na fali sprzeciwu wobec stylu panowania Ludwika XIV, który doprowadził do tego, że Francja straciła pozycję na arenie międzynarodowej, a jej gospodarka zaczęła podupadać. Ludwik XIV, zamiast na czas zareagować na narastające problemy, pozwalał na to, by dwór pochłaniał ogromne środki z budżetu państwa (około 10%) na utrzymanie około 10 tysięcy osób oraz na niekończące się sztywne bale i uroczystości.

Następca Ludwika, regent Filip Orleański, przeniósł dwór na powrót do Paryża, zmienił jego charakter i pobudził jego życie towarzyskie, do głosu dopuścił arystokratów, burżuazję, a także intelektualistów, a klimat dworu zaczęły nadawać kobiety. Styl rokoko stanął w opozycji do oficjalnego i monumentalnego charakteru baroku. Zastąpiła go kameralność, zmysłowość i lekkość.

Rokoko: cechy charakterystyczne

Nie ma pełnej zgody co do tego skąd wzięła się i co dokładnie oznacza nazwa rokoko. Przyjęło się twierdzić, że rokoko wzięło nazwę od połączenia słowa rocaille, czyli charakterystycznego ornamentu, ze słowem barocco, oznaczającego po prostu barok. Wśród historyków nie ma nawet pełnej zgody co do tego, czy rokoko jest kontynuacją baroku, czy osobnym stylem.

Jednak niewątpliwie styl rokoko ma wiele cech charakterystycznych, które czynią go niepowtarzalnym i wyraźnie odróżniają go od epoki baroku. Styl rokoko to:

  • kameralność
  • zmysłowość
  • wyrafinowanie
  • lekkość
  • płynność linii
  • egzotyczne motywy (czerpane np. ze sztuki Dalekiego Wschodu)

Rokoko we współczesnych wnętrzach

Styl rokoko powstał z myślą o dworskich komnatach, dlatego nie sposób przenieść go jeden do jednego do współczesnych wnętrz. Ale można odtworzyć jego klimat, trzymając się kilku zasad:

Antyki i dekoracje

Styl rokoko to bardzo typowe ornamenty i antyki. Jeśli zdecydujemy się na kilka oryginalnych mebli antycznych oraz dopełnimy wnętrza nawiązującymi do stylu dekoracjami (np. mięsistymi zasłonami, lustrami w dekoracyjnych ramach, stylizowanymi żyrandolami), odtworzymy charakter rokoko.

Kolorystyka

Wnętrza rokoko są lekkie i pełne blasku, dlatego ich bazą jest biel uzupełniona o złote dodatki.

Materiały

W stylu rokoko podstawą są szlachetne materiały: drewno, kamienie i metale szlachetne, jedwab.

Styl rokoko stoi w pozycji do modnych obecnie stylów stawiających na prostotę, minimalizm, motywy industrialne. Ale to dobry wybór dla osób ceniących finezyjne aranżacje, dekoracyjne antyki i pragnących jednocześnie stworzyć kameralne, zmysłowe wnętrza.