Meble antyczne potrzebują odpowiedniej oprawy - takiej, która pozwoli w pełni wyeksponować ich piękno, kunszt wykonania i szlachetność. Z antykami doskonale korespondują eleganckie, klasyczne wnętrza. Jak je zaaranżować?
Klasyczne rozwiązania, to dobre rozwiązania
W aranżacjach wnętrz wiele trendów bardzo szybko przemija. Mocna kolorystyka, nietypowe wykończenie, krzykliwe wzory świetnie wyglądają w magazynach i na portalach wnętrzarskich. Jednak przenoszone do wnętrz, w krótkich czasie nudzą, a nawet irytują.
Dlaczego wykańczając wnętrza, warto trzymać się klasyki, takiej jak np.:
- klasyczna sztukateria
- stonowane kolory
- naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, metal (drewniany parkiet, np. w jodełkę, marmurowy kominek)
- płytki w czarno-białą szachownicę albo orientalne mozaiki
- Dzięki temu nasze wnętrza nie staną się passe, a co więcej: będą pięknym tłem dla drogocennych antyków.
- Proste zasady dają doskonałe efekty
Tworząc eleganckie wnętrza, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
Mniej znaczy więcej
Stosowanie zbyt dużej ilości bibelotów i ozdób sprawia, że we wnętrza wkrada się chaos, a czasem wręcz kicz. Zamiast wybierać miliony dodatków, postawmy na kilka, ale takich, które naprawdę robią wrażenie. Lustro w drogocennej oprawie, kryształowy żyrandol, dzieło sztuki, antyczny wazon z ciętymi kwiatami nadadzą naszym wnętrzom stylu.
Elegancja lubi porządek
Wnętrza, w których przedmioty codziennego użytku leżą na swoim miejscu - a najlepiej ukryte w szafach i szafkach, wydają się o wiele bardziej eleganckie. Ukrywanie przedmiotów i dążenie do minimalizmu, pomaga eksponować przedmioty, które są warte uwagi, czyli np. antyki.
Komplety nie są mile widziane
W wielu osobach zakorzenione jest przekonanie, że komplety mebli sprawiają, że wnętrza są spójne, a co za tym idzie eleganckie. Jednak to błąd. O wiele ciekawiej wyglądają zestawienia mebli, które mają wspólny mianownik, ale kompletami nie są. Taki eklektyzm sprawia, że aranżacje są ciekawsze, bardziej intrygujące i przede wszystkim nie przypominają muzeum (szczególnie, jeśli stawiamy na antyki).
Elementy, które zepsują nawet najpiękniejsze wnętrza
Aby zaprojektować piękne wnętrza, powinniśmy wystrzegać się niektórych elementów. Naklejki na ścianach w formie cytatów, tabliczki “home”, zasłony do połowy ściany, czy szafki kuchenne kończące się pół metra przed sufitem, sprawiają, że wnętrza nie wyglądają luksusowo.
Aranżacje, które wyglądają gustownie i elegancko nie muszą być drogie. Kluczem jest bazowanie na dobrych materiałach, klasycznych rozwiązaniach i nie uleganie chwilowym trendom.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024