Praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością. Ale czy można urządzić wygodne domowe biuro, które będzie korespondowało z antykami? Oczywiście, że tak. Poniżej garść wskazówek jak to zrobić.
Ergonomia w parze z eklektyzmem
W domowym biurze ergonomia i wygoda powinna być priorytetem. Dlatego urządzając gabinet, nie bójmy się eklektycznych połączeń. Solidne, dębowe antyczne biurko możemy zestawić z komfortowym i dobrym dla kręgosłupa fotelem.
Oczywistym jest też, że współcześnie nikt nie będzie pisał na maszynie do pisania, tylko po to, by wyposażenia bardziej pasowało do antyków. Nie bójmy się zatem eksponować elektroniki w stylowych wnętrzach. Zadbajmy tylko o to, by zbędne elementy (takie jak splątane kable) nie były widoczne.
Elegancja lubi porządek
W aranżacji biura powinniśmy szczególnie duży nacisk położyć na miejsca do przechowywania, segregowania, ale i ukrywania elementów, które nie muszą być na widoku. Idealnie nada się do tego biurko z dużą ilością przegródek, szuflad i półek. A obok niego może stanąć biblioteczka. Co ważne: im więcej zamkniętych powierzchni do przechowywania, tym łatwiej zachować porządek. Otwarte regały czy półki dodają pomieszczeniu lekkości, ale o wiele trudniej zachować wtedy biuro w nienagannych porządku.
Oświetlenie gra pierwsze skrzypce
Światło w domowym biurze ma szczególne znaczenie. Po pierwsze, wprost przekłada się na wygodę pracy. Po drugie, tworzy klimat. Poza tym, może być ozdobą pomieszczenia.
Wykorzystajmy zatem kilka źródeł światła: lampę stołową, stojącą, klasyczny żyrandol. W ten sposób nie tylko doświetlimy pomieszczenie, ale i ułatwimy sobie pracę. Część oświetlenie może być jednocześnie antykami: np. lampy stołowe. Nie bójmy się jednak i tutaj bawić eklektycznymi połączeniami. Możemy zestawiać nowoczesne lampy z klasycznymi, stylowymi przedmiotami.
Układ biura
Niewątpliwie centralnym miejscem gabinetu powinno być biurko: jako nasze miejsce do pracy. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia biura jest miejsce do przechowywania dokumentów, książek itp. np. w postaci biblioteczki, witryny, regału. Ale biuro to też miejsce, gdzie powinniśmy mieć przestrzeń do relaksu, dlatego dobrym pomysłem jest wstawienie tam wygodnego fotela, a nawet sofy. Nie zapominajmy też, że przestrzeń do pracy nie tylko może, a nawet powinna być estetyczna, dlatego nie bójmy się dodatków, np. rzeźb, grafik, czy dywanów, które nadadzą naszemu domowemu gabinetowi charakteru i przytulności.
Antyki, które sprawdzą się w domowym gabinecie
Domowe biuro z powodzeniem może łączyć nowoczesny sprzęt (komputer, wygodny fotel, biuro z funkcją podnoszenia) z antycznymi meblami. Do takiego eklektycznego gabinetu możemy wybrać np.:
- Fotele
- Biurka
- Biblioteczki
- Sofy
- Rzeźby
- Obrazy
- Oświetlenie
Tylko od naszych potrzeb i gustu zależy w jakim stopniu domowy gabinet będzie wyposażony antykami. Jeśli lubimy antyki, ale najbardziej zależy nam na nowoczesnym gabinecie, przedmioty z historią mogą pełnić tam tylko rolę ozdoby (w postaci rzeźby, pióra, oświetlenia, fotela). Jeśli natomiast uwielbiamy klasyczne, stylowe wnętrza, antyki mogą w gabinecie dominować, przełamane jedynie niezbędnym, współczesnym wyposażeniem.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024