Od wieków wiadomo, że prawdziwa sztuka potrzebuje mecenasów. Oczywiście niejeden wybitny artysta tworzył w nędzy, ale dopóki nie został odkryty, jego dzieła pozostawały nieznane i co wyjątkowe smutne nic nie znaczące z perspektywy historii sztuki. Nie inaczej sprawa wygląda w meblarstwie: cenne antyki oraz rewolucje w stylach zwykle miały związek z wpływami możnych.
Styl wiktoriański pod opieką królowej
Wielki wpływ na meblarstwo i sztukę w ogóle niewątpliwe miała królowa Wiktoria oraz jej małżonek, książę Albert. Za czasów ich panowania powstał znany i dość kontrowersyjny styl wiktoriański..
Fot. Królowa Wiktoria i książę Albert z rodziną
Książę Albert wyjątkowo mocno zaangażował się we wspieranie sztuki. Był przewodniczącym Society of Arts, czyli Królewskiego Towarzystwa Wspierania Sztuki, Przedsiębiorczości i Handlu. Został patronem pierwszej wystawy światowej, zwanej Wielką Wystawą, która odbyła się w 1851 roku w Crystal Palace. Hala wystawowa była pierwszym pomieszczeniem na świecie zbudowanym z prefabrykantów. Na Wielkiej Wystawie prezentowano nowinki techniczne oraz konstruktorskie, a także dzieła sztuki, w tym meble.
Fot. Wielka Wystawa
Wielką Wystawę zwiedziło ponad 6 mln osób, a zyski z biletów przeznaczono na liczne inwestycje, np. na budowę Muzeum Wiktorii i Alberta, czyli największego muzeum sztuki i Rzemiosła w Londynie. W 2012 roku otwarto tam pierwszą galerię dedykowaną meblom. Bogata kolekcja zawiera np. antyki zaprojektowane przez znanego Chippendala, ale też dużo bardziej wiekowe egzemplarze.
Antyki o niezwykłych kształtach i zdobieniach
Królewska Para na stałe i w wielkim stylu wpisała się w historię i rozwój sztuki oraz nauki Wielkiej Brytanii. Nic więc dziwnego, że styl wiktoriański, panujący równolegle z Wiktorią, zrodził wyjątkowe i niebanalne antyki.
Za czasów Wiktorii Hanowerskiej uważano, że wzornictwo jest bardzo istotne świadczyły o tym choćby wystawy dzieł z dziedziny zdobnictwa, prezentowane w Muzeum Wiktorii i Alberta. Na styl wiktoriański wpływało aż 5 głównych nurtów, wzbogacających wzornictwo ówczesnych mebli:
- Epoka elżbietańska ówczesne antyki często nawiązywały do ery elżbietańskiej
- Motywy starożytne w meblach wiktoriańskich często można odnaleźć motywy inspirowane starożytnością, widoczne głównie w kształtach i zdobnictwie.
- Rokoko ukochane przez wielu twórców rokoko, znalazło swoje odbicie także w antykach wiktoriańskich. Wpływy rokoko były widoczne przede wszystkim w płynnych kształtach.
- Motywy natury ornamentyka wielu mebli z tamtego okresu nawiązywała do natury. Naturalistyczna była także chętnie wówczas wykorzystywana asymetria.
- Gotyk nawiązania do gotyku były bardzo popularne w stylu wiktoriańskim.
W okresie wiktoriańskim bardzo rozwinęła się technologia oraz produkcja maszynowa. umożliwiało to np. tworzenie wyjątkowo cienkich oklein (o grubości jedynie 0,6 mm), czy produkcję maszynową rzeźbień wykorzystywanych w dekoracji mebli. Chociaż styl wiktoriański ma zarówno wielu wielbicieli, jak i przeciwników, niewątpliwie miał duży wpływ na rozwój meblarstwa.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024