Wytrawny koneser antyków, poza doskonałym gustem i żyłką myśliwego, która jest niezbędna w polowaniu na prawdziwe perełki, powinien także posiadać dość szeroką wiedzę na temat mebli antycznych i znać podstawowe pojęcia z zakresu meblarstwa, architektury wnętrz i poszczególnych epok/stylów. Dlatego rozpoczynamy cykl z serii: Słownik konesera antyków.
Pojęcia
Antyki
Zwyczajowo określa się tym mianem przedmioty, które powstały przed II wojną światową. Antyki to nie tylko meble, ale także porcelana, zegary, lampy, szklane naczynia, obrazy, książki czy lustra.
Bombé
Termin zaczerpnięty z języka francuskiego. Służy do określania okrągłego przodu antyków, w szczególności komód i biurek.
Źródło zdjęcia: Pinterest.com
Markieteria Boulle’a
To odmiana techniki inkrustacji opracowana przez słynnego ebenistę André-Charles’a Boulle’a. Jego ornamenty były innowacyjne z powodu materiałów, które wykorzystywał do zdobienia mebli: sięgał nie tylko po inne gatunki drewna, ale także po złocony brąz, szylkret czy masę perłową. Charakterystycznym motywem dekoracji tego słynnego ebenisty były subtelne gałązki wykonywane z miedzi i cyny.
Fot. biurko zaprojektowane przez André-Charles’a Boulle’a
Galeryjka
Ozdobny element przybierający formę niskiego, najczęściej ażurowego obramowania, obiegającego krawędzie mebla. Antyki ozdabiane galeryjką występowały m.in. epoce renesansu.
Ormolu
To technika pozłacania brązu wykorzystywana do tworzenia mebli ekskluzywnych, szczególnie popularna we Francji. Opierała się na nakładaniu na powierzchnie przedmiotu stopu rtęci i złota, a następnie na odparowaniu rtęci w wysokiej temperaturze. W konsekwencji tworzono złotą okleinę. Ze względu na szkodliwość rtęci, we Francji w 1830 roku, metoda ta została zakazana. Zastępowano ją zwykle metoda galwaniczną. Współcześnie terminu ormolu używa się powszechnie do określenia dowolnie pozłacanych mebli.
Patyna
Tworzy ją warstwa kurzu i wosku o charakterystycznym, zielonkawym kolorze. Dla wielu osób jest potwierdzeniem wieku przedmiotu, bywa także traktowana jako element uszlachetniający antyki.
Szyldzik
Obramowanie dziurki na klucz, która chroni mebel przez uszkodzeniem i jednocześnie jest elementem ozdobnym. W niektórych wersjach posiada małą klapkę zasłaniającą otwór. Zwykle wykonany z mosiądzu.
Złoty podział
Nazywany także złotą lub boską proporcją. To system proporcji powszechnie stosowany w architekturze klasycznej, który zakładał podział powierzchni tak, by stosunek mniejszej części do większej był taki sam, jak stosunek większej części do całości. Proporcje te były znane już w starożytności i wykorzystano je np. do planu budowy Akropolu. Stosowanie złotego podziału pozwala na tworzenie harmonijnych, pięknych proporcji.
Fot. Partenon, którego duża część proporcji bazuje na złotym podziale
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024