Domy w stylu dworkowym na trwałe wpisały się w krajobraz Polski. Ich pierwowzory to ziemiańskie siedziby, które łączyły w sobie wiejską stylistykę i szlachecką elegancję. Nic dziwnego, że współcześnie Polacy chętnie decydują się na budowę domu w stylu dworkowym, bowiem nawiązują one do naszej historii, a także zachwycają ciepłym, rodzinnym klimatem. Stosunkowo łatwo też zaadaptować styl dworkowy do potrzeb współczesnych domowników. Poznajmy 3 zasady, które pozwolą nam stworzyć wnętrza, zachwycające estetyką stylu dworkowego.

1. Pokaż mi jak mieszkasz, a powiem ci kim jesteś

Nie sztuką jest zbudowanie domu na modłę szlacheckiego dworu, następnie wypełnienie go po brzegi stylowymi antykami. Nie trudno także wnieść do naszego domu iście pałacowy przepych – postawić na stylizowane meble, okrasić wszystko złotem, drogimi dziełami sztuki i zbędnymi bibelotami. Niestety w pierwszym przypadku stworzymy wnętrza przywodzące na myśl puste muzeum, a w drugim poddamy w wątpliwość swój gust i poczucie smaku, a żadna z tych opcji nie oddaje ducha stylu dworkowego. Istota stylu dworkowego tkwi w jego autentyczności: ma on bowiem być przytulny, rodzinny i pokazywać indywidualny charakter domowników. Prawdziwe dworki szlacheckie wypełnione były pamiątkami rodzinnymi, przedmiotami, które wiązały się z hobby mieszkańców, np. instrumentami, książkami, trofeami zwierząt. Na ich wystrój wpływał także region, zamożność właścicieli, a przede wszystkim ich indywidualne upodobania. Jaka jest więc recepta na prawdziwy styl dworkowy we wnętrzach? Wyraźmy w tych wnętrzach siebie, postawmy na prostotę, a nie pretensjonalny przepych. Nie bójmy się sentymentalnych pamiątek, ale unikajmy sztuczności – bibelotów, które nic nie znaczą, elementów wyposażenia, których jedynym zadaniem będzie łapanie kurzu, np. instrumentów, jeśli żaden domownik na nich nie gra.

poland-966780_1280

2. Prawdziwe antyki zawsze się obronią

Dworscy szlachcice, wybierając meble do swojej posiadłości, kierowali się przede wszystkim ich solidnością i trwałością – miały one bowiem służyć wielu pokoleniom. Aspekt wizualny także miał znaczenie – meble dworkowe były elegancje i gustowne, ale dalekie od pałacowego przepychu, musiały bowiem harmonijnie współgrać z akcentami wiejskimi. Idealne antyki do domu w stylu dworkowym to meble stworzone na przełomie XIX i XX wieku. Dopuszczalne są eklektyki, biedermeiery (więcej o nich TUTAJ), a nawet antyki francuskie czy angielskie, a także stare meble „bez rodowodu”, które wyróżniają się prostotą, ale nie są pozbawione szlachetnej elegancji. Modne jest wprowadzanie do wnętrz w stylu dworkowym mebli stylizowanych na antyczne, jednak takie zabiegi sprawiają, że aranżacja domu, nawet jeśli finalnie wygląda estetycznie, staje się bezideowa.

sofa-biedermeier

Fot. Sofa Biedermeier do kupienia TUTAJ

3. Tak dla mariażu nowoczesności i tradycji

Współczesne wnętrza mają być przede wszystkim wygodne, a dopiero potem reprezentacyjne. Tak samo powinniśmy podejść do stylu dworkowego – ma on być wygodny i funkcjonalny, dopiero potem nawiązujący do minionych epok. Tym samym możemy zrezygnować z tradycyjnego układu wnętrz (przechodnie pokoje, zagospodarowany jedynie parter), na rzecz wygodniejszych rozwiązań (zaadaptowane poddasze, kuchnia otwarta na salon). Nie musimy też kurczowo trzymać się dekoracji nawiązujących do epoki: jeśli posiadamy kolekcje rodzinnych fotografii lub dzieła sztuki współczesnej, wkomponujmy je we wnętrza; nie upierajmy się przy koronkowych obrusach i ciężkich zasłonach, jeśli wolimy zwiewne i delikatne tkaniny. Wnętrza dworkowe zawsze wyróżniał eklektyczny charakter, więc współcześnie można iść jeszcze dalej: nie tylko łączyć antyki w różnych stylach, ale także stare meble z nowoczesnymi. Ważne jest tylko aby budować wnętrza oddające indywidualny charakter właściciela, które nawiązują do tradycji, ale w naturalny i nienachalny sposób.

pexels-photo-175745